Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti

Novinky IVU
Kritici zneužili případ úmrtí dítěte ke zpochybňování veganské stravy.

Autorka: dr. Amy Joy Lanou (odbornice na výživu, členka PCRM)
Zdroj: Houston Chronicle

Byl to hrozný zločin. Minulý měsíc byli v Atlantě dva rodiče uznáni vinnými za záměrné zabití svého 6 týdenního dítěte hladem. Hájili se mimo jiné tím, že jsou vegani a proto nekonzumují maso, mléčné výrobky ani jiné potraviny živočišného původu. Jejich odsouzení přitáhlo pozornost k otázce výchovy veganských dětí.

Coby odbornice na výživu jsem byla předvolána jako svědek obžaloby. Chci proto vyjasnit některá závažná nedorozumění okolo tohoto případu. Veganská strava jen nejen bezpečná pro malé děti, je mnohem zdravější než strava založená na potravinách živočišného původu.

Naneštěstí, ne každý, kdo hovoří o tomto případu, interpretuje fakta správně. Někteří dokonce zneužívají tuto tragédii a zpochybňují etičnost a adekvátnost veganské stravy během těhotenství, kojení, batolecího věku a dětství.

Jedna věc je ale v tomto případu jasná. Smrt dítěte nezpůsobila veganská strava. Jak uvádí pitevní zpráva, dítě zemřelo na následky hladovění. Byla jsem v soudní síni, když byly soudu a porotě ukázány fotografie dítěte pořízené těsně po jeho úmrtí v nemocnici. To dítě bylo doslova kost a kůže. Rodiče ho krmili stravou zcela nevhodnou pro kojence – dávali mu sojové mléko a jablečný džus. Hlavním problémem ale bylo, že nedostávalo dostatek jídla.

Dalším důvodem smrti dítěte byl fakt, že jeho rodiče nevyhledali medicínskou péči a dokonce ani radu příbuzných, když už byl jeho stav vážný. Otec dokonce pod přísahou vypověděl, že nevěděl, že s dítětem je něco v nepořádku, a to prý až do chvíle kdy ho s matkou dovezli do nemocnice. Byla to vůbec první návštěva dítěte u lékaře.

Rodiče mají právní a morální odpovědnost za ochranu svých dětí a jejich náležitou výživu. A lékaři a odborníci na výživu se shodují, že nejlepší potravou pro kojence je mateřské mléko. Jeho jedinou možnou náhradou v prvních šesti měsících života je speciální kojenecká směs. Mnoho odborníků na výživu doporučuje směsi vyrobené ze soji, tedy rostlinné.

Je zajímavé, že mateřské mléko veganek má oproti mléku matek konzumujících maso nižší obsah látek znečišťujících životní prostředí, jako jsou pesticidy, dioxiny nebo hovězí růstové hormony.

Dítě může být přikrmováno zhruba od šestého měsíce věku a to obvykle rostlinnými potravinami, jako např. rozmixovanou vařenou zeleninou, rozmixovaným ovocem, rýžovou kaší s mateřským mlékem nebo jeho náhradou.

Potraviny s vyšším obsahem bílkovin je možno začít dítěti podávat o několik měsíců později. Vhodné jsou např. rozmixované vařené luštěniny – fazole, čočka, hrách. Podle doporučení Americké pediatrické akademie se nedoporučuje podávat kojencům během prvního věku života kravské mléko. Jeho konzumace zvyšuje riziko vzniku cukrovky.

Podle Americké dietetické asociace není potřeba podávat kojencům, batolatům ani dětem žádné maso, vajíčka nebo mléčné výrobky. Dobře sestavená veganská a vegetariánská strava nejen že zajistí všechny potřebné živiny pro růst, ale rovněž podporuje dobré zdraví dětí a zajišťuje prevenci nemocí.

Dětská strava založená na ovoci, zelenině, obilovinách a luštěninách má mnoho výhod. Omezíme-li nebo zcela vyloučíme konzumaci rybího filé a tuňáka, projeví se to nízkou hladinou rtuti v organizmu dítěte – rtuť způsobuje u dětí zhoršení paměti, pozornosti a poruchy chování. Pokud nahradíte mléčné výrobky sojovými, rýžovými nebo ovesnými produkty, pak bude dítě konzumovat výrazně méně nasycených tuků a růstových hormonů, které se přidávají kravám do krmiva pro zvýšení produkce mléka. Nahradíte-li maso rostlinnými náhražkami, dodáte dítěti více zdraví prospěšné vlákniny a vyhnete se problémům s obezitou a živočišnými tuky, které způsobují srdeční a cévní nemoci.

Takto já chápu odpovědnost za zdraví dítěte.

Co ještě můžeme udělat?

Můžeme podpořit ostatní rodiče, kteří se snaží zajistit svým dětem zdravou a výživnou stravu. Můžeme se obrátit na vládní a místní úřady, aby podporovaly konzumaci celozrnných, málo průmyslově přepracovaných potravin, především ovoce, zeleniny, obilovin a luštěnin. A také můžeme požadovat, aby náš medicínský systém zajistil vysoce kvalitní péči pro každého, včetně veganů.

Lanou je starší odbornice na výživu Lékařského výboru pro zodpovědnou medicínu (PCRM) a pomocnou profesorkou pro otázky zdraví a správného životního stylu University v Asheville. Je také autorkou knihy „Zdravá strava pro děti“.



[Akt. známka: 0,02 / Počet hlasů: 49] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 26. 06. 2007 | 133459 přečtení | Počet komentářů: 39191 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS