Milí příznivci, členky a členové,  
zasíláme Vám přehled novinek za březen 2009. Tentokrát obsáhlejší email s důležitými informacemi o tom, jak vystupujeme na obranu vegetariánů a veganů. Například o mediálních tlacích proti vegetariánství, o televizní reportáži a o vzniku projektu „Ochrana spotřebitele“ na pomoc vegetariánům a veganům a potravinovým alergikům.

Právní kroky proti kampani „Ryba domácí“
Zahájili jsme právní kroky proti státní kampani na podporu spotřeby sladkovodních ryb „Ryba domácí“ (www.rybadomaci.cz). Kampaň využívá neetické prvky zakázané zákonem o reklamě. Kromě toho útočí na lidi, kteří ryby nejedí, zesměšňuje děti a mládež i seniory nekonzumující ryby apod.
Pokud nám chcete pomoci, kontaktujte nás. Uvítáme každou pomoc a podporu! Potřebujeme také fotografie kampaně v ulicích (billboardy, plakáty na telefonních budkách apod. s informací o místě výskytu) a v tisku – naskenované nebo nafotografované reklamy a informaci, kde byla reklama otištěna a dále fotografie z veřejných akcí na podporu prodeje ryb (například v hypermarketech Tesco dle kalendáře na této stránce http://www.rybadomaci.cz/cz/aktuality.aspx )
 
Zahájen projekt „Ochrana spotřebitele“
Ve spolupráci s dalšími sdruženími a subjekty jsme prováděli a stále provádíme kontroly složení a značení produktů zdravé výživy a biopotravin. Narazili jsme na mnohá porušování předpisů a klamavá označení, která mohou poškodit zejména vegetariány a vegany, ale také potravinové alergiky.
Hledáme další dobrovolníky na pomoc s prosazováním práv vegetariánů, veganů a alergiků.
Pokud se chcete zapojit do projektu, kontaktujte nás na naší emailové adrese veg@vegspol.cz
Potřebujeme zejména pomoc s dokumentací produktů či zaslání vaší komunikace s výrobci, a dotazy jim položené a jejich odpovědi. Pište nám o produktech a firmách, které podle vašeho názoru nekorektně označují potraviny a klamou spotřebitele!
(Některé případy porušování předpisů a klamání spotřebitele jsou také popsány v knize „Hřbitov na talíři – živočišné látky v potravinách a v kosmetice“
 
Vegetariánství v televizi
TV pořad, který jsme minule inzerovali (10. 3. ve 20:00 ČT 2 „Ta naše povaha česká“ -  „Když trpí zvíře“) byl věnován  hospodářským zvířatům a povedl se. A i když by se také našly výhrady, patří k těm velmi povedeným, které se na toto téma v televizi objevily. Bohužel takových dokumentů je málo a bývají vysílány ve špatných vysílacích časech.
V pořadu vystoupili představitelé ochranářských organizací. Jako alternativa k utrpení tzv. hospodářských zvířat bylo zástupcem České vegetariánské společnosti Mgr. Janem Šťastným zmíněno i vegetariánství a veganství. Celý pořad je také online na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/409235100011008-ta-nase-povaha-ceska/
 
Naše mediální práce
Zpravodajské stránky Novinky.cz musely stáhnout nepodložený článek!
Na webu „novinky.cz“ byl uveřejněn článek, informující o údajné nebezpečnosti veganství. Po naší intervenci  byl okamžitě stažen. Protože jsme reagovali rychle, byl na webu „novinek.cz“  jen pár hodin.
Článek hovořil o údajném výzkumu irských odborníků, z něhož prý vyplývá, že vegankám se častěji rodí poškozené děti z nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové. Hledali jsme tedy v původním zdroji – zprávě o zmiňovaném výzkumu. Našli jsme si zmiňovaný článek v americkém odborném časopise Pediatrics, o němž „novinky.cz“ také informovaly. A o čem je tato práce a v ní obsažené výzkumy? Především není vůbec o veganství! Je výzkumem na běžně se stravujících ženách, které trpěly deficitem vitaminu B12 a kyseliny listové. Výzkum i jeho závěry jsou  tedy o něčem zcela jiném, než co se tvrdilo ve zmíněných článcích. Pro ověření jsme napsali i autorce výzkumu.
 
Podobné články jsou velmi nebezpečné, protože jsou pak šířeny dál a pak slyšíme, že „odborníci teď zjistili, že vegetariánství škodí“ a nikoho už nezajímá, že jde o články nepodložené a často lživé. Podrobnosti i s dalšími případy vymyšlených nebo nepodložených článků jsou zde: http://vegspol.cz/view.php?cisloclanku=2009030001
 
Další stažený článek – vegetariáni prý trpí častěji rakovinou.
Další příklad manipulace s fakty představoval článek na webu „agronavigator.cz“ Přestože tento web obvykle obsahuje podložené informace, tentokrát se tam objevil překlad jednoho německého časopisu chovatelů hospodářských zvířat, který prý doložil, že vegetariáni trpí častěji rakovinou.
Šlo o účelové překroucení výzkumu, který prokázal, že vegetariáni trpí rakovinou méně často (zde naopak bylo že údajně o 30 % častěji!), kromě rakoviny tlustého střeva. Ovšem i zde je tento výskyt nižší než v běžně se stravující populaci. Okamžitě jsme prověřili výzkumy a poslali stížnost webu „agronavigátor“. Článek byl ihned stažen a přepracován tak, že je již objektivní.
Jak je vidět, tlaky na to, aby se pozitivní informace o vegetariánství a veganství  do tisku nedostávaly a naopak ty negativní aby  byly zvýrazněny jsou značné.
Z webu „agronavigátor často přebírají informace novináři a proto  bylo důležité zmíněný článek korigovat. Později se na „novinkách“ objevil tento již korektní článek:

 
Prosíme o pomoc se sledováním článků, reportáží a tisku! Pokud objevíte  podobné texty, informujte nás co nejrychleji, abychom mohli prověřit relevantnost článků a případně zasáhnout a prosadit nápravu. Kontaktujte nás na

 
 
A naopak – červené maso je spojeno s předčasným úmrtím.
Jestlipak se tato zpráva shrnující výzkum na více než 540 000 lidech  objeví i v našem tisku?
 
 
Přednášky a školní projekty.
Připravujete ve škole referát či odbornou práci o vegetariánství a veganství nebo  o ochraně zvířat? Napište si o naše materiály nebo pomoc!
Chtěli byste ve vašem městě, škole, čajovně nebo jinde uspořádat přednášku o vegetariánství a veganství? Nabízíme vám pomoc a přednášky na různá témata. Ozvěte se včas.
Nezapomeňte si také psát o samolepky. Informace o nich naleznete na webu www.vegspol.cz
 
Kniha pro děti
Vyšla nová kniha Andělé zvířat od české autorky o koních, lidech, zvířatech a vegetariánství pro děti i dospělé. http://svobodazvirat.cz/aktuality/nove_knihy.pdf
 
 
Stále ještě můžete pomoci tuleňům!
Zapojte se také! Informace na www.protisrsti.cz
 
 
Hájíme vaše zájmy. Není teď vhodná doba stát se členem nebo podpořit naši činnost? Prosíme také členy, aby nezapomněli uhradit členské příspěvky na letošní rok.
Pokud se stěhujete, sdělte nám novou adresu! Totéž platí i pro změny emailových adres.
Nedostali jste potvrzení přihlášky, platby nebo se vyskytl jiný problém? Napište nám!
S přáním pěkného dne

Česká vegetariánská společnost
veg@vegspol.cz
www.vegspol.cz
P.O.Box. 23
Praha 011
118 00

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS