červen 2006


Pozvánky:

Infostánek na hudebním festivalu

V sobotu 17. 6. budeme mít vegetariánský a veganský infostánek na festivalu Reggae Meeting. Festival se koná od pátku 16. 6. do soboty 17. 6. (resp. nedělního rána) pod hradem Žebrák v obci Točník nedaleko Berouna. Informace o festivalu naleznete zde http://www.reggaemeeting.net . Na festivalu bude zajištěno i vegetariánské jídlo. Vstupné je dobrovolné.


Promítání filmu a diskuse

26. června od 19 hodin budeme v InfoCafé na Letné promítat film Peaceable Kingdom – Království míru. Jde o dokument o lidech, kteří se snaží zlepšit život hospodářských zvířat, který získal četná ocenění na filmových festivalech. Na našich akcích máte jedinečnou příležitost vidět filmy, které jinak jinde promítány nebudou. Foto viz: zde Kavárna je v ulici Sochařská č. 6, Praha 7, nejbližší zastávka tramvaje č. 1, 25, 26, 15, 8 "Letenské náměstí".


Přednášky:

Připravujeme přednášky a promítání v Mostě, Frýdku Místku, Prachaticích a Českých Budějovicích, pokud máte zájem o přednášku, prezentaci či promítání s tématem vegetariánství a veganství, ozvěte se nám na naše kontaktní adresy.


Proběhlé aktivity:


Promítání nového filmu a diskuse

V pondělí 29.5. jsme v InfoCafé na Letné promítli nový film o právech zvířat, o ekologii, o vegetariánství a veganství, americký dokument Earthlings – Pozemšťané. Několikrát oceněný dokument, se skvělou hudbou vegana Mobyho a komentářem, který namluvil vegan Joaquin Phoenix (herec ve filmech Gladiator, U-Turn, Walk the Line). Earthlings je dokument jaký tu ještě nebyl, zabývá se využíváním zvířat pro potravu, oblečení i výzkum, ukazuje dopady chovů zvířat na životní prostředí i na zdraví lidí. Jde o velice silný dokumentární film , nejenom plný záběrů popisujících realitu, ale i o strhující shrnutí toho, jak mnozí lidé hnusně zacházejí se zvířaty.
Po skončení filmu jsme s účastníky diskutovali o filmu a o možnostech, které má každý z nás ke zlepšení podmínek života hospodářských zvířat. Stále však platí náš princip – staňte se vegetariány a vegany a tyto odpornosti vymizí jako nepotřebné!


Přednášky na akci OHZ

Od 9. do 11. června jsme se zúčastnili setkání členů Ochránců hospodářských zvířat, které se konalo nedaleko Berouna. Českou vegetariánskou společnost zde reprezentoval Ing. Richard J. Barták CSc., který přednášel o vegetariánství a ekologickém zemědělství, o svých téměř čtyřicetiletých vegetariánských zkušenostech i o zakládání ekologického zemědělství v Československu. Jan Šťastný pak přednášel o veganství. Promítli jsme zde několik dokumentů – britský film o veganství Truth or Dairy, výše zmíněný film Earthlings-Pozemšťané a další.
Závěrem byl Ing. Barták spolu s gratulací k již pětasedmdesátým narozeninám jmenován čestným členem OHZ.


Bartákův hrnec

Ing. Richard J. Barták CSc., předal dne 27. 5. na ekofarmě Deblín Ing. J Štěrbovi s rodinou cenu pro nejlepšího ekologického zemědělce za rok 2005 – Bartákův hrnec.
Této oslavy se zúčastnil i pan Milan Horáček, člen Evropského parlamentu.


Infostánek na benefiční koncert pro Svobodu zvířat

V Praze na Vinohradech se 7. 6. v klubu Retro konal velký benefiční koncert pro organizaci Svoboda zvířat a pro sdružení Pomocné tlapky, na kterém měla Česká vegetariánská společnost svůj infostánek.
Na koncertě zahrály kapely 5th April, Balaclava a CLOU (která získala hudební cenu Anděl), koncert se povedl a přišlo na něj asi 400 lidí.
Před začátkem koncertu byly návštěvníkům promítnuty naše dokumenty Důvody proč být vegetariány a britský dokument o veganství Truth or Dairy, což je skvělý způsob jak přiblížit vegetariánství a veganství i lidem, kteří o těchto životních stylech dosud nepřemýšleli.
Svoboda zvířat připravila veganský raut a točenou veganskou zmrzlinu.


Časopis Vegetarián & Vegan

Letní číslo bude kromě jiných témat věnováno i vegetariánství a veganství na cestách. S praktickým průvodcem po nejčastějších místech pro výlety a dovolené a s tipy na potraviny a produkty vhodné pro vegetariány a vegany, které byste neměli zapomenout přibalit do batohu či kufru (jídlo, instantní potraviny, konzervy, netestované opalovací krémy apod.).
V časopise naleznete jako přílohu brožuru se seznamem testované a netestované kosmetiky!


Samolepky zdarma

Díky naším sponzorům máme nyní velké množství oblíbených samolepek ze slavné kampaně „Zvíře v tísni“ (barevné se zvířaty a textem „Nedělejte si ze žaludku hřbitov“).
Našim členům jich v případě zájmu zašleme zadarmo 50 ks. Budou jim doručeny s letním číslem časopisu, proto si zájemci musí pospíšit a napsat si o ně! Pokud je chcete dříve, stačí, když nám zašlete v dopise oznámkovanou obálku s vaší adresou, ta vám pak přijde zpět se samolepkami.

Pokud nejste našimi členy, můžete samolepky získat za výhodnou cenu 50 Kč za 50 ks samolepek, pokud zašlete tuto částku na náš účet nebo v obálce (to je praktičtější a rychlejší). Nezapomeňte připsat svou adresu. Můžete si samozřejmě objednávat i větší množství


Hlasujte - Vegetariánská restaurace roku 2006!

Vegetariánských restaurací je u nás stále více a tedy již nastal čas je hodnotit. Proto vyhlásíme na „Vegetariánském dni“ v říjnu, kromě tradičních ocenění „Vegetarián roku“ a „Vegetariánská kniha roku“ i cenu pro „Vegetariánskou restauraci roku“. Která z vegetariánských restaurací je nejlepší? O tom rozhodnete i Vy! Zašlete nám své nominace na „Vegetariánskou restauraci roku“! Bude to restaurace zcela nová nebo tradiční? V Praze,v Brně nebo na malém městě? Restaurace, jídelna, nebo bufet? Co se hodnotí? Kvalita, chuť, cena, výběr, úroveň obsluhy a její odbornost, ochota personálu i např. nabídka pro vegany. Napište, proč je podle Vás Vaše oblíbená restaurace nejlepší. Nominace zasílejte e-mailem, dopisem nebo využijte hlasovací lístky, které budou k dispozici ve vegetariánských restauracích. Do předmětu zprávy uvádějte heslo "Restaurace". Zařazeny mohou být jen vegetariánské restaurace – bez nabídky jakýchkoli masitých jídel! Pochopitelně můžete připsat i názor, kterou restauraci nedoporučujete a proč.
Své nominace můžete zasílat do 30. srpna.


Přehled tisku:


Ve většině drůbežáren v ČR je salmonela!

Slepice v 62 % českých drůbežáren jsou nakaženy salmonelou. Uvádí to zpráva Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), který dohlíží na kvalitu jídla v rámci Evropské unie.
České chovy jsou na tom nejhůře v celé Evropské unii a ročně u nás onemocní tímto nebezpečným onemocněním téměř 33 000 osob (pro srovnání, to je tolik jako žije ve městech jako jsou Kolín nebo Hodonín).
Čeští veterinární odborníci se tyto problémy snaží bagatelizovat.
Je třeba ale podotknout, že toto je následek intenzivních velkochovů a krutých a nepřirozených podmínek, které v nich zvířata mají. Jedině tím, že budete odmítat vejce z velkochovů, ať již klecových nebo na podestýlce, můžete jako spotřebitelé něco změnit.
více zde
a zde

Britský hudebník Morrissey, který je známý i jako aktivista za práva zvířat nechce aby na jeho koncertech bylo maso.
více zde

V časopise Instinkt byl obsáhlý článek o veganském vaření s Tomášem Poppem, předsedou organizace Svoboda zvířat. Tomáš Popp ukazuje veganskou stravu jako atraktivní a chutnou a v článku je i několik receptů.

V MF Dnes byl přehled pražských vegetariánských restaurací a jako zajímavost - v Blesku byl článek s doporučením Pamely Anderson, že pro lepší orgasmus žen je třeba přestat jíst maso.


Kongresy IVU:

Kongres Mezinárodní vegetariánské unie (dále IVU) v roce 2004 v Brazílii velmi posílil vegetariánské hnutí v Jižní Americe a IVU věří, že kongres roku 2006 v Indii ve mětě Goa výrazně podpoří vegetariánskou myšlenku v Indii. Indie má velmi dlouhou vegetariánskou tradici, ale ta je nyní potlačována globalizací a mediálními informacemi, které propagují konzumaci masa jako moderní a západní. Vegetariáni s celého svěa určtě přinesou do Indie pozitivní myšlenku. Více informací se dozvíte na http://www.ivu.org/congress/2006

V roce 2008 bude Kongres v Drážďnech v Německu, a to od 27 července do 3 srpna. Tento kongres bude zároveň oslavou stého výročí prvního Kongresu Svěové vegetariánské unie, který se konal v roce 1908. Více se dozvíte na http://www.ivu.org/congress/2008


Z vašich dotazů:

Dobrý den,
zdravím Vás a přeji pěkný den.
Chtěl bych reagovat na Vaše sdělení, že Organizace Svoboda zvířat zahájila novou kampaň "Oběti krásy", informující o zbytečném utrpení zvířat při testování kosmetiky. Skutečně skvěle připravenou osvětovou kampaň tvoří plakáty (umístěné dokonce do téměř 300 kadeřnictví a salónů krásy v ČR), letáky, pohlednice (k dispozici v restauracích, kavárnách a v hospodách) a brožury se seznamy testované a netestované kosmetiky. V létě se dokonce objeví 80 billboardů s těmito povedenými plakáty!
Chápu to tak, že v podstatě tuto akci schvalujete a propagujete. To není špatné, jen si nejsem jist, zda Svoboda zvířat malinko "nezaspala". Dovolte mi krátce citovat z novely zákona na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb., Změna: 77/2006 Sb., ČÁST PÁTÁ, OCHRANA POKUSNÝCH ZVÍŘAT, se v § 15, odst. 6) říká:
"Provádět na zvířatech pokusy za účelem vývoje nebo zkoušení kosmetických látek a přípravků je zakázáno."
Zamýšlím se tedy nad tím, zda se ochránci neprobourávají do otevřených dveří, zda by se tedy neměli orientovat na další věci a to, že energie, práce a peníze, vynaložené na tuto kampaň, mohou být tímto argumentem silně devalvovány, a tím se sníží důvěryhodnost celé akce i Organizace SZ (a možná i těch, kdo akci propagují?).
S pozdravem
B. B

O vyjádření ke konkrétní situaci V ČR jsme rovněž požádali pana Tomáše Poppa z organizace Svoboda zvířat:
"V České republice je situace poněkud složitější. Je zakázáno jak testování finálních výrobků tak i jejich složek. Problém je v tom, že pokud se určitá ingredience používá nejen v kosmetickém průmyslu, ale má širší použití, na zvířatech se zpravidla testuje.
To však neznamená, že by v ČR prodávaná kosmetika nebyla testována na zvířatech. Opak je pravdou. Naprostá většina kosmetiky nabízené v českých drogeriích na zvířatech otestována byla. Z pohledu ochrany zvířat je zcela lhostejné, zda jsou testovány ingredience nebo finální výrobky.
Je to stále kosmetika vyráběná se značnou dávkou krutosti. Výrobci kosmetiky nemusí tyto pokusy provádět, mají na výběr jiné, spolehlivější a levnější metody. Stovky firem po celém světě jsou schopny vyrábět kosmetiku nejvyšší kvality bez pokusů na zvířatech. Alternativních metod existuje mnoho. "

Zákon na ochranu zvířat tedy zakazuje v ČR testy kosmetiky na zvířatech, nicméně ingredience používané v ČR bývají testovány v zahraničí a navíc většina kosmetiky je dovážena. A nejznámější a nejvíce propagované značky jsou právě od firem, které na zvířatech testují. Proto je kampaň Svobody zvířat užitečná a je naprosto na místě.
Práce, peníze, energie i marketingové zkušenosti Svobody zvířat jsou v tomto případě využity naprosto účelně a zodpovědně.
Ostatně právě Svobodě zvířat patří hlavní zásluhy na zachování zákazu testů kosmetiky v zákoně na ochranu zvířat.

Vegetariánské organizace byly i v minulosti vždy proti krutému a zbytečnému testování kosmetiky na zvířatech. A je to zcela pochopitelné - pro vegetariány je zabránění utrpení zvířat hlavním pilířem jejich životního stylu.

Z tohoto důvodu tuto kampaň nejen schvalujeme ale i podporujeme, našim členům s letním číslem časopisu Vegetarián & Vegan zašleme i některé materiály z této kampaně a zajistíme jim i brožuru se seznamem testované a netestované kosmetiky.

Věříme, že jsme dostatečně vysvětlili Váš dotaz i naši propagaci této kampaně Svobody zvířat. V případě dalších dotazů se na nás neváhejte opět obrátit.


Své dotazy směřujte na naši poštovní nebo emailovou adresu.


Děkujeme všem členům a příznivcům za reakce na naše aktivity. Váš zájem nás těší, stejně jako návrhy, kritika i podnětné dotazy. I s vaší pomocí můžeme lépe propagovat a hájit vegetariánství a veganství ku prospěchu zvířat, lidí i životního prostředí. Pokud ještě nejste našimi členy, není právě teď nejlepší příležitost jak podpořit naše aktivity a dostávat vegetariánský časopis?


S přáním pěkného dne

Ing. Richard J. Barták CSc. , MUDr. Zbyněk Luňáček, RNDr. Petr Blahut, Ing. Josef Machytka, Jan Šťastný a Rostislav Siksta.

Česká vegetariánská společnost
www.vegspol.cz
P.O.Box. 23
Praha 011
118 00

Časopis Vegetarián & Vegan
www.vegetarian-vegan.cz

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS