říjen 2006


Vážení příznivci,

Vegetariánský den 2006 úspěšně proběhl a již plánujeme příští, čtvrtý, ročník. Ke Světovému dni vegetariánů jsme připravili opravdu mnoho aktivit po celé republice a tak naše akce mohli navštívit i ti, kdo se do Prahy na Vegetariánský den nedostali. Nyní se především snažíme dohnat zpoždění v dokončení nového čísla časopisu. Náhled na časopis naleznete na našem webu.

Pozvánky:

Ekovíkend
Ve dnech 27. - 29. 10. 2006 proběhne již třetí Ekovýchovná víkendovka. Pořádá ji Svoboda zvířat a Základní článek Hnutí Brontosaurus Campanula Barbata. Její náplní je práce pro CHKO Kokořínsko, promítání filmů a diskuze o problematice chovu tzv. hospodářských zvířat, pokusech na zvířatech, vegetariánství, veganství a dalších tématech. Kromě toho nás čeká nějaká hra a výlet do přírody. Účastnický poplatek – do 80 Kč za víkend. V ceně je i veganské jídlo.
Přihlášky a dotazy – Bára Večlová, veclova(zavináč)svobodazvirat(tečka)cz, tel. 777 835 651.

Veganský den
Ve středu 1. 11. 2006 bude od 15 hodiny na Náměstí Míru v Praze připraven infostánek s promítáním filmů ke Světovému dni veganství. Cílem akce je oslovit veřejnost a přimět kolemjdoucí k zamyšlení. Součástí bude i ochutnávka veganských jídel. Veganský den je připravován v rámci nového projektu OtevriOci.cz Pro podrobnosti sledujte náš web a web svobodazvirat.cz

Velká benefiční akce Svobody zvířat 9. 11. 2006
Svoboda zvířat, o.s. ve spolupráci s agenturou ADL Media, s.r.o. uvádí charitativní večer na téma Oběti módy dne 9. 11. 2006 od 19 hod. v kongresovém sále hotelu Ambassador.
Na programu je vyhlášení vítěze českého kola Design Against Fur, projekce dokumentů o životě kožešinových zvířat, módní přehlídka agentury Lars Models, taneční vystoupení flamenco skupiny ESHAVIRA a samozřejmě vegetariánský raut Jako hosté vystoupí Mark Glover - Fur Free Alliance, Marta Kubišová, Gábina Partyšová – Koktová, Alexander Hemala, Jan Kalousek a Ivan Hlas trio.
Předprodej vstupenek:pokladna Divadla Kalich, Jungmannova 9, Praha 1.
Cena vstupenky je 1.000,- Kč a výtěžek z akce půjde na činnost Svobody zvířat, která se dlouhodobě zasazuje o zvýšení zájmu veřejnosti o módu bez pravých kožešin. K zakoupené vstupence obdrží každý potvrzení o daru, to lze využít ke snížení daňového základu. Můžete tedy vstupenku použít jako dárek nebo se sami akce zúčastnit jako sponzoři.
www.svobodazvirat.cz


Uskutečněné akce:

Vegetariánský den
Letošní Vegetariánský den, který jsme pořádali 1. října na Toulcově dvoře, se opět velmi povedl. Svědčí o tom množství spokojených návštěvníků, vaše příznivé ohlasy i například to, že jeden z našich členů se rozhodl stát sponzorem příštího Vegetariánského dne. Vegetariánský den se dokonce i dostal do hlavních zpráv TV Prima.

Na letošní třetí ročník oslavy Světového dne vegetariánů jsme také připravili některé novinky – program ve dvou sálech, protože promítaných filmů bylo opravdu mnoho, zahraničního hosta nebo např. dětský koutek pro nejmenší návštěvníky.

Na Vegetariánském dni přednášel jako první Ing. Richard J. Barták CSc., který svou futurologickou úvahu věnoval novému fenoménu, „Masu ze zkumavky“ a přístupu vegetariánů k této věci. Celý článek naleznete na našem webu.

Dále přednášel pan Vladimír Volráb z Vegetariánského klubu Děčín, představil úspěchy Klubu a vysvětlil principy fungování a účinnost regionálních organizací.

Poté vystoupil zahraniční host, pan Cezary Wyszynski z polské organizace VIVA! . Ve své prezentaci ukázal na práci polských vegetariánů a ochránců zvířat . Bylo příjemné vidět, jak úspěšná je jejich činnost. Získali jsme mnoho poznatků a nápadů, pana Wyszynského zase inspirovala naše ocenění Vegetarián roku.

Následovala zajímavá a poučná diskuse o odborných otázkách vegetariánství s MUDr. Luňáčkem a majitel sítě prodejen se zdravou výživou a známý propagátor veganství Rostislav Siksta posluchačům na několika posledních případech přiblížil záludnosti a podvody ve značení potravin.

Richard Barták pak ještě v krátkém příspěvku ukázal na základní neznalosti některých „odborníků na výživu“ publikujících v denním tisku články proti vegetariánství. Tato krátká a vtipná přednáška si získala velký ohlas.

Nikoho asi nepřekvapilo, že ocenění Vegetarián roku 2006 letos získal právě Ing. Richard J. Barták CSc., který v uplynulém roce najezdil stovky kilometrů po republice a přednášel v mnoha městech. I přes svůj věk – v létě oslavil 75, narozeniny – patří k velmi aktivním propagátorům vegetariánství a veganství a po vyhlášení se mu dostalo zaslouženého bouřlivého potlesku.

Restaurací roku 2006 byla zvolena restaurace Country life. Hlasující ocenili zejména širokou nabídku veganských jídel.

Knihou roku 2006 jsme pak vyhlásili „Jejich jest království“ (autoři Masson, Bernstein, Scully a Čejka) z nakladatelství Práh.

K promítaným filmům patřily nově otitulkované filmy „Je člověk masožravec?“, „Earthlings –Pozemšťané“, „Peaceable Kingdom - Království míru“, „Behind the mask“, dokument o veganství „Truth or dairy“ a další.

O výborné jídlo se postarali kuchaři z restaurace Góvinda a bagety a burgry připravili aktivisté Svobody zvířat. Bylo zde množství infostánků a návštěvníci mohli i nakoupit potraviny, netestovanou kosmetiku apod. I příští rok se bude Vegetariánský den konat na Toulcově dvoře v Praze a nabídneme vám zde ještě více zajímavých aktivit.

Přednáška v Písku
Konala se v pátek 20. 10. 2006 v prodejně zdravé výživy a vegetariánské jídelně Natural. Majitelka Naturalu zdarma pohostila všechny přítomné opravdu výbornými zeleninovými saláty. Na začátky byly promítnuty krátké filmy „Důvody proč být vegetariány“ a animovaný film „Je člověk opravdu masožravec?“.
Ing. Barták hovořil o racionálním vegetariánství a poté odpovídal na dotazy. Všechny přítomné naprosto uchvátil svou recitací veršů o vegetariánství z Ovidia, některé z dam téměř slzely. Na rozloučenou byla ještě promítnuta přednáška Jana Šťastného z Vegetariánského dne 2005 o vtipech proti vegetariánům.

Přednáška v Prachaticích
Přednáška se konala v krásném prostředí čajovny „U hrušky“ 21. 10. 2006 . Tato přednáška byla podle našeho názoru velice vydařená, přišlo cca 20 lidí, ukázalo se, že vegetariánství má v Prachaticích poměrně značnou podporu. Organizátoři připravili i vynikající vegetariánské pochoutky a mistři čajovníci připravili výtečné čaje.
Ing. Barták poté hovořil o racionálním vegetariánství a odpovídal na dotazy. I zde měla ohlas jeho recitace veršů o vegetariánství z Ovidia.
Na závěr byly promítnuty filmy „Důvody proč být vegetariány“, úvodní část přednášky amerického lékaře Michaela Gregera „Jak začít s vegetariánstvím“, film o veganství „Truth or dairy“ a animovaný film „Je člověk opravdu masožravec?“. Děkujeme všem za velice příjemný večer a za skvělou přípravu akce. Fotografie z akcí jsou na našem webu.

Ve vašem městě nejsou žádné vegetariánské aktivity? Chcete přednášku, prezentaci nebo promítání? Kontaktujte nás na naší adrese.

BioDožínky Country life
V neděli 10. 9. 2006 jsme se s informačním stánkem zúčastnili vegetariánských Biodožínek na ekofarmě Country Life v Nenačovicích.
Rozdali jsme množství pozvánek na Vegetariánský den 2006, značný zájem byl i o náš časopis Vegetarián-Vegan a o CD s filmy PeTA.
Letošní Biodožínky byly opět lepší oproti předchozím ročníkům, je nutno pochválit Country Life za dobře odvedenou práci na celé akci. I počasí akci přálo, celý den příjemně svítilo slunce, akce byla opravdu vydařená.

Kromě třetího ročníku Vegetariánského dne, který se letos konal na Toulcově dvoře v Praze jsme k Mezinárodnímu vegetariánskému dni pořádali i jiné akce.

Přednáška v Praze - Klánovicích
25. 9. byla uspořádána přednáška Ing. Richarda J. Bartáka, CSc. o vegetariánství s promítáním dokumentů o vegetariánství v Klánovickém kulturním centru Beseda.

Přednáška v Teplicích
29. 9. přednášel Ing. Richard J. Barták, CSc. v Domě kultury Teplice. I zde se přednáška setkala s velkým ohlasem.

Filmový večer ve Frýdku Místku
Na oslavu Mezinárodního dne vegetariánů uspořádala Česká vegetariánská společnost dne 4. 10. 2006 filmový večer s promítáním vegetariánských filmů. Akce se uskutečnila v příjemném prostředí vegetariánské restaurace Etno ve Frýdku Místku.
Diváci shlédli filmy „Truth or Dairy“, „Vykořisťování Země“, „Je člověk masožravec?“, „Důvody proč být vegetariánem“, „Pravda o mase“ a „Skrytá krása“. Po skončení promítání si zájemci podiskutovali s MUDr. Zbyňkem Luňáčkem, který filmy uváděl. Ač nebylo smyslem večera ukazovat drsné záběry trpících zvířat, předvedené filmy byly jasnou odpovědí na otázku, zda být či nebýt vegetariánem.


Přehled tisku:


MF Dnes 5.10. – Kostelecké uzeniny zvažují právní kroky proti aktivistům Nesehnutí, kteří na akci k mezinárodnímu vegetariánskému dni použili pozměněné logo této firmy. Známý obrázek muže v obleku cpoucího si do úst párek (a nazývaný vtipálky spíše reklamou na orální sex) byl změněn a na transparentu Nesehnutí se krmí mrkví. Uzenáři ale nerozumí legraci a zvažují zda se pustí do sporu.
http://www.ku.cz/

Liberecké vydání MF Dnes 26. 9. 2006 informovalo o nově otevřené jídelně liberecké nemocnice, která nabízí každý den i vegetariánská jídla. Jde o další nemocnici s lepší nabídkou pro vegetariány.

V Lidových novinách vyšel 21. 10. rozhovor s kontroverzním dánským ekologem a vegetariánem Björnem Lomborgem
článek naleznete zde

Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych., odpovídal v Reflexu na dotaz čtenářky jak překonat nechuť k masu : „Váš případ je zřejmě spíše psychologického rázu. Když ale uvážíte, že na světě úspěšně a zdravě žije spousta přísných vegetariánů, nemusíte se ničeho obávat. Spíše než trénovat požívání masa za každou cenu byste se měla zaměřit na to, aby to, co běžně a ráda jíte, bylo co nejpestřejší, aby Vaše strava zahrnovala vyváženě bílkoviny, cukry a tuky a aby měla dost vitamínů a dalších biologicky aktivních látek. Pak Vám maso nebude chybět a velmi se Vám uleví“
http://reflex.cz/Clanek25175.html


Děkujeme všem členům a příznivcům za reakce na naše aktivity. Váš zájem nás těší, stejně jako návrhy, kritika i podnětné dotazy. I s vaší pomocí můžeme lépe propagovat a hájit vegetariánství a veganství ku prospěchu zvířat, lidí i životního prostředí. Pokud ještě nejste našimi členy, není právě teď nejlepší příležitost jak podpořit naše aktivity a dostávat vegetariánský časopis?


S přáním pěkného dne

Ing. Richard J. Barták CSc. , MUDr. Zbyněk Luňáček, RNDr. Petr Blahut, Ing. Josef Machytka, Jan Šťastný a Rostislav Siksta.

Česká vegetariánská společnost
www.vegspol.cz
P.O.Box. 23
Praha 011
118 00

Časopis Vegetarián & Vegan
www.vegetarian-vegan.cz

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS