červen 2007


Vážení příznivci,

zasíláme vám opět přehled novinek o práci České vegetariánské společnosti za červen 2007 a další zajímavé informace. Starší přehledy naleznete na našem webu www.vegspol.cz


Přednášky

4.5. 2007 přednášel Jan Šťastný z ČVS na vzdělávacím semináři o vegetariánství a veganství na Soukromé střední škole obchodu, služeb a provozu hotelů v Jindřichově Hradci. Semináře se zúčastnilo 60 studentů i učitelů. Kuchařskou prezentaci zde měl Tomáš Popp ze Svobody zvířat.

24.5.2007 přednášel Jan Šťastný o vegetariánství v Nitře, na Univerzitě UKF, v rámci promítání filmů z festivalu Otevři oči. Proběhla zde i diskuse se studenty.

26.5.2007 přednášel Jan Šťastný v Bratislavě, v klubu Info Cafe v rámci představení filmů z festivalu Otevři oči. Proběhla i diskuse o veganstvi, akce se zúčastnilo asi 80 účastníků.


Veganské letnice 2007

Druhý víkend v červnu jsme uskutečnili již tradiční setkání vedení a aktivistů ČVS a jejich rodin v jižních Čechách, tentokrát pod názvem Veganské letnice 2007. Setkání se zúčastnili i zástupci Svobody zvířat a projektu Otevři Oči. Hovořilo se o možnostech další spolupráce mimo jiné i při přípravě Vegetariánského dne. Setkání se krátce zúčastnil i režisér Petr Vachler s rodinou. Přítomní si užili krásného dne i vynikajících veganských dobrot, včetně večerního vege-grilování.


Vegetariánství už neškodí jako alkohol a cigarety

V květnových novinkách jsme vás informovali o nehorázném textu na webu „novinky.cz“, v němž se tvrdilo, že „vegetariánství v těhotenství škodí jako alkohol a cigarety“. Děkujeme všem, kteří napsali redakci „novinek.cz“ svůj nesouhlas s tímto nesmyslným textem. Sešly se nám zhruba dvě desítky reakcí. Článek byl stažen z webu, omluvy jsme se ale, pochopitelně, nedočkali.

Tento a podobné články např. na serveru „rodina.cz“ jasně ukazují, že je nutno vytvořit v české veřejnosti jasné povědomí o tom, že vegetariánství je zdravý, vysoce etický a moderní a zároveň staletími prověřený životní styl a nikoliv nějaký módní výstřelek unuděných celebrit či náboženských fanatiků – jak se stále snaží tvrdit někteří, patrně zoufale neinformovaní, autoři.


Novinky IVU a EVU na webu vegspol.cz

Na našem webu www.vegspol.cz nyní najdete přeložené novinky Mezinárodní a Evropské vegetarinské unie. Sledujte proto pravidelně náš web!


Podpořte náš web

Podpořte náš web, umístěte si na své stránky některý z našich bannerů.
Bannery ČVS


První ročník festivalu Otevři Oči byl velkým úspěchem

Svoboda zvířat společně s projektem Otevři Oči uspořádala o víkendu 11. - 12. 5. 2007 v Praze mezinárodní filmový festival za práva zvířat „Otevři Oči“.

Vítězem, prvního ročníku se stal americký snímek „Svědek“ režisérky Jenny Stein popisující informační kampaň proti kožešinovým farmám. Cena za nejlepší domácí snímek byla udělena dokumentu České televize Pokusná zvířata režiséra Zdenka Plachého z loňského roku.

Celou tiskovou zprávu o festivalu najdete na našem webu: tisková zpráva

Kromě samotného festivalu proběhly následné filmové přehlídky na mnoha místech, např. v Děčíně, ve Zlíně. Uskutečnily se dokonce projekce i na Slovensku – v Bratislavě a v Nitře.

Jsme velmi rádi, že se akce takto podařila a těšíme se na další ročníky.


Konzumace živočišných potravin zrychluje globální oteplování

Budou mít pan Al Gore a další aktivisté, varující před nebezpečím globálního oteplování, odvahu říci nahlas ještě více nepříjemnou pravdu?

Severoamerická vegetariánská unie (VUNA), která sdružuje mnoho nezávislých vegetariánských organizací, vyzvala aktivisty, varující před nebezpečím změny klimatu, aby přiznali, že konzumace masa je jednou z hlavních příčin globálního oteplování. Pokud by lidé přešli na čistě rostlinnou stravu, učinili by tak nejdůležitější krok ke snížení nebezpečí globálního oteplování. Podobnou výzvu zaslala evropským institucím i Evropská vegetariánská unie.

Podle výsledků výzkumu provedeného universitou v Chicagu a podle zprávy Organizace pro výživu a zemědělství při OSN (FAO) ušetří jeden člověk ročně používáním hybridního auta zhruba 1 tunu CO2, kdežto pokud upustí od konzumace masa, ušetří až cca 1,5 tuny CO2 ročně.


Knižní verze Nepříjemné pravdy radí…

Upravte svůj jídelníček, aby v něm bylo méně masa.

Ačkoliv ve filmu Nepříjemná pravda nebyla ani zmínka o souvislostech mezi stravou a emisemi CO2, knižní verze v kapitole „spotřebovávejte méně, šetřete víc“ jednoznačně radí snížit konzumaci masa.

Podle knihy Američané konzumují téměř čtvrtinu celosvětové produkce hovězího masa a kromě zdravotních problémů zapříčiňuje taková strava i obrovské emise skleníkových plynů. Citujeme z českého vydání (str. 317):

„Na výrobu a dopravu masa je třeba mnohem víc energie z fosilních paliv než v případě stejně velkého množství proteinů z rostlinných zdrojů.“

„Produkce ovoce, zeleniny a obilí je o 95% méně energeticky a materiálově náročná a vhodnou kombinací z ní lze složit kompletní a výživnou stravu.“

Škoda jen, že tvůrci nenašli více odvahy k zahrnutí této nepříjemné pravdy i do Oskarem oceněného filmu…

Další související informace najdete na našem webu „www.vegspol.cz“.


Vegetariánský den 2007

V neděli 30.9.2007 se na Toulcově dvoře v Praze uskuteční další ročník Vegetariánského dne. Na programu se momentálně pracuje, budeme vás včas informovat.


Vegetariánský den 2007 – hledáme dobrovolné pomocníky

Velmi bychom uvítali pomoc při přípravě Vegetariánského dne, protože akce svým rozsahem začíná přerůstat možnosti současného realizačního týmu.

Potřebujeme pomoci s:
1. distribucí pozvánek a letáků do pražských prodejen zdravé výživy, na studentské koleje apod.
2. přípravou akce přímo na místě – v neděli 30. 9. dopoledne, od cca 8:30

Za každou pomoc budeme vděčni.


Hlasujte - Vegetariánská ocenění roku 2007!

Nezapomeňte nám poslat své hlasy do jednotlivých kategorií – vegetarián roku, vegetariánská restaurace roku, vegetariánská kniha roku. Hlasy nám posílejte do 15. 9. 2007.


38. Kongres Mezinární vegetariánské unie Dráždany 2008

Na přelomu července a srpna roku 2008 se bude v Drážďanech konat 38. kongres Světové vegetariánské unie. Každý kongres IVU je významnou událostí, ale nadcházející kongres je zajímavý z několika důvodů. Za prvé je stoleté výročí konání první kongresu a proto se toto výročí oslaví ve městě, kde se konal první kongres. Druhým pro nás zajímavým faktem je blízkost německých Drážďan našim hranicím hranic, je to asi 30 km a proto vzdálenost není v tomto případě žádnou překážkou. Dalším důležitou skutečností, je, že jedním z cílů tohoto kongresu je podpora činnosti vegetariánských společnosti střední a východní Evropy. Proto je samozřejmé, že se kongresu zúčastní i zástupci České vegetariánské společnosti Pokud by se někdo z členů České vegetariánské společnosti chtěl zúčastnit Kongresu, přihlaste se nám na e-mail veg@vegspol.cz nebo telefonicky. Pro oficiální zástupce vegetariánských společností budou možná existovat možnosti slev z kongresových poplatků a proto bude výhodné přihlásit se kolektivně. Rádi přivítáme dobrého fotografa nebo reportéra; znalost angličtiny nebo němčiny je nutná.


Děkujeme všem členům a příznivcům za podporu a reakce na naše aktivity. Váš zájem nás těší, stejně jako návrhy, kritika i podnětné dotazy. I s vaší pomocí můžeme lépe propagovat a hájit vegetariánství a veganství ku prospěchu zvířat, lidí i životního prostředí. Pokud ještě nejste našimi členy, není právě teď nejlepší příležitost jak podpořit naše aktivity a dostávat vegetariánský časopis?

S přáním pěkného dne

Česká vegetariánská společnost
www.vegspol.cz
P.O.Box. 23
Praha 011
118 00

Časopis Vegetarián & Vegan
www.vegetarian-vegan.cz

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS