duben 2006


Vážení příznivci,

zasíláme vám opět přehled novinek o práci České vegetariánské společnosti, tentokrát a dalšími informacemi o vegetariánství. Starší přehledy naleznete na našem webu www.vegspol.cz


Přednáška o veganství!

24. 4. 2006 od 19:00 budeme mít v InfoCafé na Letné mít přednášku o veganství a promítání vynikajícího dokumentu od britské Vegan Society. Kavárna je v ulici Sochařská č. 6, Praha 7, nejbližší zastávka tramvaje č. 1, 25, 26, 15, 8 "Letenské náměstí". Chcete-li se dozvědět o etických i zdravotních otázkách tohoto životního stylu, nezapomeňte přijít. Vstup na přednášku i promítání je, pochopitelně, zdarma.

Pokud máte zájem o přednášku ve vašem městě, škole, či jinde, domluvte si předem termín a témata a další podmínky na naší mailové adrese.


Časopis Vegetarián & Vegan

Pokud si chcete koupit jarní číslo časopisu Vegetarián & Vegan, měli byste si pospíšit, je již téměř vyprodáno. Místa, kde je časopis v prodeji, naleznete na našem webu www.vegetarian-vegan.cz Pokud jste členy České vegetariánské společnosti a ještě jste nedostali časopis, ozvěte se, prosíme.


Vegetariánská restaurace roku 2006!

Vegetariánských restaurací je u nás stále více a tak nastal čas je hodnotit. Proto vyhlásíme na Vegetariánském dni v říjnu kromě tradičních ocenění Vegetarián roku a Vegetariánská kniha roku i cenu pro Vegetariánskou restauraci roku. Která z vegetariánských restaurací je nejlepší? O tom rozhodnete i Vy! Zašlete nám své nominace na Vegetariánskou restauraci roku! Bude to restaurace zcela nová nebo tradiční? V Praze, Brně nebo na malém městě? Restaurace, jídelna, nebo bufet? Co se hodnotí? Kvalita, chuť, cena, výběr, úroveň obsluhy, ochota personálu i např. nabídka pro vegany. Napište, proč je podle Vás Vaše oblíbená restaurace nejlepší. Nominace zasílejte e-mailem, dopisem nebo využijte hlasovací lístky, které budou k dispozici ve vegetariánských restauracích. Do předmětu zprávy uvádějte heslo "Restaurace". Zařazeny mohou být jen vegetariánské restaurace. Pochopitelně můžete připsat i kterou restauraci nedoporučujete a proč.


Soutěž o knihu

V časopise Vegetarián & Vegan můžete soutěžit o knihu Ctibora Bezděka "Děti a jejich milí přítelé". Informace o této pěkné dětské knížce naleznete na našem webu.


Den Země ve Vysokém Mýtě

20. dubna bude na náměstí ve Vysokém Mýtě probíhat množství různých aktivit ke "Dni země". Bude zde i stánek s vegetariánským a veganským občerstvením a s nabídkou našich časopisů, samolepek apod. Jste-li z Mýta a okolí, nezapomeňte přijít!


Přednáška na veganské ekofarmě

Na víkendovém setkání dobrovolníků na ekofarmě spolku Mrkev v Solanech v Českém Středohoří ve dnech 24. - 26. března jsme měli přednášku o vegetariánství a veganství a promítání dokumentu "Pravda o mase". Účastníci se kromě pomoci na ekofarmě také naučili péct celozrnný chléb i vařit výborná veganská jídla.


Ještě jedna ekoakce

Aktivistka organizace Svoboda zvířat a naše členka Barbora Večlová pořádala ve dnech 6. - 9. dubna na Kokořínsku ekologické víkendové setkání i s diskusí o právech zvířat a promítáním filmů o vegetariánství a ochraně zvířat. Akce se velmi vydařila.


Přednáška v Ústí nad Labem

Přibližně 40 účastníků vyslechlo 27. března 2006 přednášku Vladimíra Volrába ve vědecké knihovně v Ústí nad Labem na téma vegetariánství Po zajímavé diskuzi byla beseda zakončena promítáním filmů americké organizace PETA: "Pravda o mase" a "Důvody proč být vegetariány". Akci připravila ústecká pobočka Svobody zvířat a Vegetariánský klub Děčín. Informace o těchto dvou filmových dokumentech které nabízíme s českými titulky naleznete zde: filmy Peta Stojí 50 Kč, poštovné členům České vegetariánské společnosti neúčtujeme.Přehled tisku:

Obezita v Česku a vegetariánství k udržení zdravé váhy

Podle nového průzkumu většina obyvatel České republiky již nemá normální hmotnost, 17 % je dokonce obézních a toto číslo stále narůstá. více zde

Američtí odborníci naopak analyzovali výsledky 87 vědeckých studií a došli k závěru, že vegetariánská a zejména veganská strava je velmi efektivní k udržení zdravé hmotnosti. Vegetariáni dále mají nižší výskyt chorob srdce, cukrovky , vysokého krevního tlaku a dalších chorob spojených s nadváhou a obezitou. Výzkum také ukázal, že snížení hmotnosti na zdravou hladinu při vegetariánském stravování nesouvisí s počítáním kalorií nebo s vyšší tělesnou aktivitou. Výsledky totiž ukazují, že rostlinná strava je mnohem efektivněji použita jako zdroj energie a neukládá se tolik ve formě tukových zásob.

Co je a není vegetariánské a veganské

Britský vládní úřad Food Standards Agency vydal novou směrnici stanovující, co smějí výrobci označovat jako vhodné pro vegetariány a pro vegany. I u nás se setkáváme s různými podvodníky parazitujícími na vegetariánství a používajícími nepravdivé značení "vhodné pro vegetariány" nebo zamlčujícími skutečné složení výrobků. O tom jste si mohli již několikrát číst v časopise Vegetarián & Vegan. Britské úřady chrání spotřebitele a tak nekalému značení chtějí zabránit a vydaly tento předpis.

Česká vegetariánská společnost spolupracuje v této oblasti i se zahraničními subjekty a hájí zájmy vegetariánů a veganů v ČR. Pokud někde narazíte na falešné označování výrobků pro vegetariány, dejte nám, prosíme, vědět.

Jiří Schelinger - rocker vegetarián

Před 25 lety zemřel Jiří Schelinger, který je více známý svojí hudbou (např. písní Holubí dům) a hlasem než tím, že byl i vegetarián. Pěkný článek se objevil v magazínu Hospodářských novin. (více zde) Schelingerovi by letos bylo 55 let.


Z vašich dotazů.

Je možné stát se členem České vegetariánské společnosti, když jsme ze Slovenska? A je možné sehnat Váš časopis na Slovensku? J.V.

Jistě, možné to je a budeme rádi! Členství není nijak národnostně omezeno. Je třeba ale počítat s vyššími náklady na poštovné za zasílání časopisu a dalších materiálů pro členy. O distribuci časopisu Vegetarián & Vegan na Slovensku nyní jednáme, možná už letní číslo bude v prodeji i na Slovensku.

Můžete nám zaslat vaše materiály na infostánek ? P.B.

Časopisy, samolepky, CD s filmy a další materiály poskytujeme na jejich aktivity i dalším subjektům Objevují se proto na různých festivalech a prezentacích. Časopis a CD dáváme do distribuce za výhodné ceny, samolepky obvykle zasíláme zdarma, avšak obraťte se na nás včas před konáním akce.

Obracím se na vás s prosbou, jestli nevíte, kde je možné nalézt možnosti zaměstnání v oblasti vegetariánství. Jsem vyučený kuchař, číšník a mám i maturitu. Dále jsem vegetarián a nekuřák. V normálně dostupných nabídkách na zaměstnání je téměř nemožné najít něco ve vegetariánských restauracích nebo obchodech. Proto vás prosím o radu a pomoc. J.K.

Velmi vhodná pro nabídky práce a poptávky po ní je inzerce v časopise Vegetarián & Vegan. Časopis je zasílán i do vegetariánských restaurací a do obchodů se zdravou výživou, takže inzeráty v našem časopise jsou dobrý způsob, jak oslovit potenciální zaměstnavatele, nebo jak hledat vhodné zaměstnance.


Děkujeme všem členům a příznivcům za reakce na naše aktivity. Váš zájem nás těší, stejně jako váš zájem, návrhy, kritika i podnětné dotazy. I s vaší pomocí můžeme lépe propagovat a hájit vegetariánství a veganství ku prospěchu zvířat, lidí i životního prostředí. Pokud ještě nejste našimi členy, není právě teď nejlepší příležitost jak podpořit naše aktivity a dostávat vegetariánský časopis?


S přáním pěkného dne

Ing. Richard J. Barták CSc. , MUDr. Zbyněk Luňáček, RNDr. Petr Blahut, Ing. Josef Machytka, Jan Šťastný a Rostislav Siksta.

Česká vegetariánská společnost
www.vegspol.cz
P.O.Box. 23
Praha 011
118 00

Časopis Vegetarián & Vegan
www.vegetarian-vegan.cz

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS