březen 2006


Vážení příznivci,

zasíláme vám opět přehled novinek a informací o práci České vegetariánské společnosti, tentokrát s více informacemi. Starší přehledy naleznete na našem webu www.vegspol.cz


Časopis Vegetarián & Vegan

V těchto dnech je časopis V&V dokončován v tiskárně. Čerstvý z tiskárny bude ihned expedován všem členům. Ve schránkách by na ně tedy měl čekat již v pondělí či úterý, podle rychlosti poštovních doručovatelů. Náhled na obsah časopisu naleznete na webu www.vegetarian-vegan.cz , stejně jako některé články z minulých čísel.


Příští přednáška bude na veganské farmě

Na víkendovém setkání dobrovolníků na ekologicky hospodařící farmě spolku Mrkev v Solanech v Českém Středohoří ve dnech 24-26. března bude přednášet Jan Šťastný o vegetariánství a veganství. Víkend je věnován pomoci na této farmě, přednáškám, kurzu pečení biochleba apod. Pobyt včetně veganské stravy je zdarma. Kapacita již je naplněna, ale můžete se ještě zaregistrovat jako náhradníci.


Ještě jedna ekoakce

Naše členka a aktivistka organizace Svoboda zvířat Barbora Večlová pořádá ve dnech 6. - 9. dubna na Kokořínsku ekologické víkendové setkání. Kromě dobrovolnické práce zde budou i přednášky o ekologii, ochraně zvířat a vegetariánství. Čekají vás příjemní lidé i dobré jídlo. Pokud se chcete zúčastnit, ozvete se na veclova[zavináč]svobodazvirat.cz


Přednáška o veganství

O veganství budeme mít přednášku v Praze, organizátoři ještě musí zajistit projektor, abychom mohli i promítnou poučný a vtipný dokument o veganství od britské Vegan Society. Emailem vám dáme vědět o přesném termínu. Pokud máte zájem o přednášku ve vašem městě či škole, domluvte si předem termín a témata a další podmínky na naší mailové adrese.


Odborné práce

Rádi pomáháme při zpracovávání odborných prací o vegetariánství a veganství, protože přispívají k informovanosti o vegetariánství. Pravidelně se na nás obracení zájemci s různými dotazníky, i tentokrát zde jsou dvě žádosti. Oba dotazníky ale spěchají, pokud chcete pomoci s jejich vyplněním, ozvěte se jejich autorům co nejdříve.


Výzkum o vegetariánství

Pan Jiří Kulhavý nás požádal o pomoc s vyplněním jeho dotazníku. Jde o stručný dotazník o názorech vegetariánů na některé náboženské a duchovní otázky. Pan Kulhavý je vegetarián a dotazníky mu pomohou v jeho studijní práci. Dotazník je anonymní a opravdu velmi krátký a nezabere vám mnoho času, pokud jej chcete vyplnit, ozvěte se přímo jeho autorovi na emailu georgos.pisseach[zavináč]atlas.cz a dotazník vám bude zaslán.


Ještě jeden dotazník

Paní Marta Peřinová zpracovává studentskou práci s názvem Jsem vegetarián a rád!. Krátký dotazník se týká vegetariánského životního stylu. Pokud chcete pomoci s vyplněním, ozvěte se na pani.marta[zavináč]seznam.cz


Přehled tisku

Ve spolupráci s organizacemi na ochranu zvířat jsme připravili tiskovou zprávu k ptačí chřipce, chceme připomenout, že hořící hranice se zvířaty jsme již před lety viděli a od té doby se podmínky zvířat nezměnily a zůstávají velmi špatné.


Odborný časopis o vegetariánství

Pod titulkem „Buďte moderní, myslete na vegetariány!“ byl v marketingovém časopise Event & Promotion otištěn článek o vegetariánském cateringu, tedy zajištění jídla na různých prezentačních akcích. Pro článek připravovala podklady naše členka. Pokud je nyní moderní myslet na vegetariány, není to vůbec špatné.


Zajímavý článek

V internetové verzi MF Dnes dnes byl otištěn článek „Technologie smrti“ o dopadu ptačí chřipky na hospodářská zvířata. Do článku poskytly vyjádření organizace Ochránci hospodářských zvířat a Svoboda zvířat a rozhodně jej doporučujeme k přečtení, protože podobně kvalitních článků je v našich novinách málo. Je to velmi tvrdá kritika zacházení se zvířaty. Že se najdou novináři, kteří se nebojí uveřejňovat podobné články je skvělé, možná bychom jim svými reakcemi a emaily měli vyjádřit svou podporu Článek naleznete zde


A ještě něco z novin

Ve stejném měsíci byl otištěn podobně kritický článek v Hospodářských novinách. Týká se zacházení se zvířaty v Číně. Tato země se chystá světu ukázat na příští Olympiádě jako moderní země, ale v zacházení se zvířaty je na tom velmi špatně. více zde článek obsahuje i odkaz na video o zvířatech v Číně od americké organizace na ochranu zvířat PeTA.


Neškodí nejedení masa?

O tom byl článek v časopise Vlasta, č. 10. Jeden z odborníků zde předložil již známé nesprávné a nepodložené argumenty o riziku nedostatku živočišných bílkoviny. Tyto nepřesnosti zde naopak vyvracel pan Roman Uhrin ze společnosti Country life. Je překvapivé jak často se v poslední době o vegetariánství píše a hovoří a je dobře, že je dána i možnost pro obhajobu vegetariánství.


Český lev

Proběhlo další předávání filmových cen Český lev. I tentokrát byl raut na této akci vegetariánský. Jak jinak, organizátor večera Petr Vachler je sám známý propagátor vegetariánství a odmítá se podílet na zabíjení zvířat. V průběhu večera bylo dokonce na plátně v sále promítnut titulek Vegetariánství je ochrana před ptačí chřipkou. Z řad filmařů se ale ozývaly hlasité protesty proti bezmasému rautu, dokonce tak zoufalé, že se zdálo, že podobné akce jsou pro ně jen příležitostí jak se najíst a jinak zřejmě trpí hlady. Hezky to v dalších dnech komentoval jeden publicista tím, že například herec a režisér Clint Eastwood je vegetarián a nezdá se že by mu maso chybělo v jeho tvorbě, protože má již devět Oskarů, zatímco Jan Svěrák – který se zde opravdu hlasitě a trapně dožadoval masa- již pět let žádný film nenatočil.
Večer byl skvělou příležitostí jak dostat vegetariánství do médií.


Z vašich dotazů.

Dotaz: Zaujal mě váš článek Past na vegetariány a v této souvislosti bych se velice rád dozvěděl, jak je to s kosmetickýma výrobkama, a jestli se pro jejich výrobu také nepoužívají části mrtvých zvířat, zejména by mě zajímalo jak je to např. s mýdlem, s lojem na rty a s krémy jako nivea či marína. Budu vděčný za každou informaci. Předem děkuji a na shledanou. S.A.N.

Při určení zda je nějaký kosmetický produkt vhodný pro vegetariány a vegany je třeba zejména zohlednit dvě věci. Zda produkt obsahuje látky z mrtvých zvířat či další živočišné látky a zda výrobce či dodavatel surovin provádí nebo nechává provádět testy na zvířatech. Jednotlivé produkty můžeme i s pomocí partnerských organizací věnujících se problematice testů na zvířatech prověřit a posoudit, potřebujeme pro to ale znát výrobce a přesné složení výrobku..


Dotaz: Kde v místě mého bydliště lze koupit časopis Vegetarián & Vegan?

Seznam prodejních míst je uveden na webu našeho časopisu www.vegetarian-vegan.cz .Členům je zasílán poštou zdarma dříve než se dostane do prodejní sítě. Pokud chcete aby byl v prodeji i v obchodě se zdravou výživou, čajovně či vegetariánské restauraci ve vašem městě, zkuste se tam zeptat zda jej nechtějí do prodeje, nebo nám napište jejich adresu, my jim pak pošleme ukázkové číslo a objednávkový formulář. Pro prodejce nabízíme výhodné ceny.


Dotaz: Rád bych se dozvěděl více o původu informací ohledně "efektivity" veganské stravy v porovnáni s všežravci. Zajímalo by mne, jakou metodou a kdo vlastně dospěl ke zjištění, že 2ha půdy uživí JEDNOHO všežravce, ale cca 40 VEGANŮ.? M.H.

Této problematice se budeme podrobně věnovat v jednom z příštích čísel časopisu Vegetarián & Vegan i s odkazy na relevantní zdroje a odbornou literaturu. Pokusíme se stručně odpovědět i zde. Argumenty o neekologičnosti a neekonomičnosti produkce masa jsou velmi staré a je jim věnována pozornost nejméně od konce 19. století. Nejde ovšem o nějakou propagandu vegetariánů, ale o předmět zájmu vědců a zejména ekonomů a zemědělců. V české literatuře se s podobnými údaji nimi setkáváme již od 80. let 19. století. S ohledem na délku naleznete celou odpověď na našem webu.


Děkujeme všem členům a příznivcům za reakce na naše aktivity, těší nás váš zájem, návrhy, kritika i podnětné dotazy. I s vaší pomocí můžeme lépe propagovat a hájit vegetariánství a veganství ku prospěchu zvířat, lidí i životního prostředí. Pokud ještě nejste našimi členy, není právě teď nejlepší příležitost jak podpořit naše aktivity a dostávat vegetariánský časopis?

(informace o členství na našem webu.)


S přáním pěkného dne

Ing. Richard J. Barták CSc. , MUDr. Zbyněk Luňáček, RNDr. Petr Blahut, Ing. Josef Machytka, Jan Šťastný a Rostislav Siksta.

Česká vegetariánská společnost
www.vegspol.cz
P.O.Box. 23
Praha 011
118 00

Časopis Vegetarián & Vegan
www.vegetarian-vegan.cz

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS