Vegetariánské princezny

Časopis Vegetarián-Vegan
- U Vachlerů je vegetariánem i pes
- Rodina Naseova: Vegetariánství ve Velké Británii a v ČR
- René a Kamila Schwarzovi

U Vachlerů je vegetariánem i pes

V naší rodině jsme vegetariáni všichni včetně psa. Ten je nejmladší a štěká nám do života už jeden rok. Valince je 5 let a synovi Theodorovi 3 roky. Věk manželky vám neprozradím, chci mít doma klid. Ale vegetariánkou je asi něco málo přes pět let. Maso se snažíme eliminovat i v bonbónech a jiných cukrovinkách, kde se tajně skrývá v kostní moučce.

Musím říci, že doba se mění a všichni kromě doktorů jsou dnes v pohodě. Dcera si do školky nosí obědy a svačiny. Sama si již kontroluje, aby v rohlíku nebyl nějaký rozemletý kůň, prase či ryba. Jen ti doktoři... Málem nás už ukřižovali. Vyšel nám absolutní nedostatek železa v krvi u Valinky, posílali nás na tomograf, vypadalo to, že půjde na jednotku intenzivní péče. Když jsem řekl, že jsme vegetariáni, tak pomalu připravovali kříž, hřebíky a trnovou korunu. Babičky a dědečkové se přidali na stranu doktorů a bylo veselo. Musel jsem je dlouho přesvědčovat, že to nemůže být ze stravy a ať ještě jednou odeberou krev. To po dlouhém přemlouvání udělali. Výsledek? Paní doktorka, rudá ve tváři jak rak po hodinovém grilování se nám omluvila, že testy zaměnili a že Valinka má železa přebytek a je nadmíru zdravá. Po všech omluvách nás poprosila, jestli by dcera maso přece jen jíst nemohla. Co dodat? Je to absurdistán. Být vegetariánem je slušná zkouška.

Valinka teď hraje ve filmu Doblba! Nebyla ale jedinou herečkou - vegetariánkou při natáčení. Olga Schmidtová, která hraje ve filmu babičku a herečka Nela Boudová jsou také dlouholeté vegetariánky. Jarda Dušek je tak pět dní v týdnu taky vegetarián. Navíc během natáčení nezemřelo žádné zvířátko. Kapr byl ze sýra, králík ze Šmakouna a to se naší dceři Valince líbilo. Velmi dbá na to, aby nikdy nikomu nebylo ublíženo.

Děti už si i hlídají samy, aby nejedly maso mimo domov. My je s manželkou k tomu jen vedeme. Babičky, tety a strejdové to ví a respektují. Až budou děti jednou větší, budou mít svobodnou volbu sami se rozhodnout, jak dál. Věřím, že jim tento hezký vztah ke zvířatům zůstane. Ale bude to jejich život, jejich rozhodnutí. Každý může změnit jenom sám sebe. Od určitého věku naše doporučení zůstanou jen informací, kterou buď přijmou nebo zamítnou.

Petr Vachler, režisér a producent


Rodina Naseova: Vegetariánství ve Velké Británii a v ČR

Vegetariánkou jsem se stala asi před osmi lety z etických důvodů. V té době jsem se také seznámila se svým manželem, který je vegetarián již 21 let. Bylo to v Londýně, v roce 1997 a žili jsme tam až do ledna letošního roku. Měla jsem tam velkou podporu, protože všichni členové manželovy rodiny jsou také vegetariáni. Maso jsem nejedla ani během těhotenství, za 'podpory' mého lékaře (prostě si to jen zapsal do poznámek) a naše dcera je od narození také vegetariánkou. Je to pro nás normální způsob života. Dcera navštěvovala v Británii jesle, kde dostávala vegetariánskou stravu, což je tam úplně běžné. Velká Británie je multikulturní země s obyvateli z různých koutů světa a různými způsoby stravování, takže tam není problém být vegetariánem. Potraviny v obchodech jsou zřetelně označeny logy pro vegetariány a nyní i logy pro lidi trpící různými alergiemi na potraviny. Nemusela jsem tam tudíž skoro vůbec zkoumat složení potravin. Vegetariánské produkty jsou běžně k dostání i v malých supermarketech (např. vegetariánské párky Lindy McCartney, manželky slavného člena skupiny Beatles), nemusí se tedy shánět ve specializovaných prodejnách a nákup se tak udělá jen jeden, v jednom obchodě a na celý týden. I v restauracích je vždy výběr nejméně ze tří opravdu bezmasých jídel, která neobsahují 'překvapení' ve formě šunky či ryby.

Život pro vegetariána je tedy v Británii mnohem snadnější, lidé se nad tím nepohoršují a lékaři to nekritizují a nezakazují. Já doufám, že tak to bude brzy i u nás, v České republice.

Kamila Naseová


René a Kamila Schwarzovi

Jsme vegetariány deset let, bydlíme v Trutnově, kam jsme se v roce 2000 přestěhovali z Velké Británie, kde Rene pracoval jako šéfkuchař ve vegetariánské restauraci a velkoskladu s biopotravinami. V roce 2003 se nám narodila dcerka Nina (3,7 kg, 52 cm). Maminka se celé těhotenství stravovala vegetariánsky bez jakýchkoliv potíží. Dcera byla plně kojena 7-8 měsíců, a později jsme ji začali přikrmovat nejdříve zeleninou, obilovinami, ovocem, dále jogurty. V roce vážila téměř 10 kg. Její oblíbená jídla jsou avokádo, kuskus, tofu, brokolice, kukuřice. Sladkosti se jí snažíme nedávat, a pokud ano, tak v biokvalitě. Co se týče stravy naší rodiny, tak jsou to těstoviny, rýže, luštěniny, brambory, zelenina a ovoce, tofu, tempeh a seitan. Nejvíce nás ovlivnila kuchyně indická, řecká a italská. Tradiční českou kuchyni s knedlíky a omáčkami u nás nenajdete a nejíme ani sladká jídla. Do naší stravy se snažíme zařadit vitamin B12 a mořské řasy. Omezujeme také mléčné výrobky a vajíčka jíme minimálně, vždy jako součást pokrmu a vždy domácí. Dcerce budou v létě 2 roky, váží asi 13 kg a je to zdravá, temperamentní holčička se spoustou energie. Problém by mohl nastat, až začne navštěvovat mateřskou, respektive základní školu.

René Schwarz[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 05. 01. 2007 | 15305 přečtení | Počet komentářů: 230 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS