Vegetariánství škodí dětem?


Koncem února 2005 se v českém tisku objevily články s hrozivými titulky „Těhotné ženy vegetariánky ohrožují své děti" a „Dětem by rodiče neměli odpírat maso".

Naštěstí sledujeme zahraniční události a jsme informováni partnerskými vegetariánskými organizacemi ze zahraničí. Vše způsobila zpráva na BBC z 21. února, kde se uváděla údajná citace prof. Lindsay Allenové na konferenci o výživě, že prý stravovat dítě vegansky je neetické a podložila to svými výzkumy, kdy se stav dětí zlepšil po podání masa. Obvykle trvá dva až čtyři dny, než se taková zpráva dostane do ČTK a českých médií, měli jsme tedy náskok a mohli zjišťovat fakta. Českým novinářům skutečně trvalo tři dny než zprávu převzali a z profesorky Lindsay Allenové udělali “známého profesora Allana Lindsaye” a zprávu si také náležitě přibarvili. Dětem a těhotným škodí prý i vegetariánství.

My jsme mezitím prošli odbornou literaturu s výzkumy prof. Allenové a zjistili, že její výzkumy nebyly prováděny na veganských a vegetariánských dětech v Evropě či USA, ale na podvyživených dětech v Africe. Velký rozruch také vyvolalo to, že výzkum byl placen Americkou asociací zpracovatelů hovězího masa.

V krátké době jsme připravili tiskovou zprávu pro česká média napravující omyly v článcích, kterou jsme ihned rozeslali. Nejlepší je ovšem pracovat přímo se zdroji informací. Kromě studia a rešerší v odborném tisku jsme se také obrátili s dotazem přímo na prof. Allenovou, abychom zjistili, co vlastně původně na konferenci řekla a zda opravdu trvá na tom, že veganství je neetické a vegetariánství škodí zdraví, což by bylo podivné, neboť je členkou Americké dietetické asociace, jejíž stanovisko k vegetariánské stravě schvaluje i veganství dětí.

Profesorka Allenova nám odpověděla obsáhlým třístránkovým dopisem, který bude v české i anglické verzi na našem webu.

“Tisk se zajímal o to, jak lze tento výzkum vztáhnout na lidi v rozvinutých zemích, kteří odmítají živočišné zdroje potravy. Uvedla jsem, že práce, kterou jsem dělala já i jiní ukazuje, že nedostatek živočišných zdrojů potravy může způsobit deficit mikronutrientů. Je důležité, aby ženy a malé děti, které konzumují málo živočišných potravin našly způsob, jak doplnit tyto chybějící látky. Například v přírodních rostlinných potravinách není vitamin B12, vitamin A či D a vstřebatelnost zinku a železa je mnohem nižší. Studie prováděné před 15-20 lety na makrobioticky stravovaných dětech a ženách v Bostonu a Nizozemí ukázaly, že tato strava má negativní vliv na vývoj dítěte.

Je dnešní situace jiná? Naprosto. Mezi lidmi odmítajícími živočišné potraviny je větši informovanost, že mají jíst obohacené potraviny a suplementy a alternativní obohacené potraviny jsou mnohem dostupnější. Nejméně jeden časopis v Británii citoval mé stanovisko, že veganská strava je bezpečná pro dospělé, pokud používají obohacené potraviny a suplementy - bohužel uvedli, že si prý myslím, že to je příliš těžké pro kojence, já jsem ovšem řekla jen, že to pro děti je o něco složitější. Kromě toho souhlasím, že dobře plánovaná veganská strava, která zahrnuje obohacené potraviny a/nebo vitaminové a minerální suplementy může být zdravější pro mnoho dospělých než strava s masem nesplňující výživová doporučeni.

Uvedla jsem, že si myslím, že pro těhotné a kojící ženy a jejich malé děti je neetické konzumovat makrobiotickou stravu vzhledem k riziku deficitu látek, pokud by nezajistily chybějící nutrienty obohacenými potravinami nebo suplementy."


Profesorka Allenova dále uvádí, jak média špatně citovala její výroky a co vše to způsobilo.

Takže profesor Lindsay se ukázal být profesorkou Allenovou, její výroky byly o makrobiotické stravě, nikoli vegetariánské či veganské stravě a navíc byla citována jen část věty. Chyběl její dodatek, že i taková strava může být zdravá, pokud je zajištěna suplementace některých látek. Je smutné, že někteří novináři pracuji tak nekvalitně. Smutnější je, že tyto zavádějící zprávy převzaly např. Zdravotnické noviny. Běžný čtenář má další argument pro jedení masa a proti vegetariánství a my máme mnoho práce s vyvracením falešných obviněni. A přitom stačilo podívat se o čem byl opravdu výzkum prof. Allenové, případně jí požádat o vyjádření a vysvětlení.

Sama byla velice překvapena, jak média překroutila její vlastní slova. Pro stravováni vegetariánských a veganských dětí platí určitá pravidla, která je nutno dodržovat. Naštěstí i u nás již jsou dobré informace a návody, např. loňská kniha Vegetariánství a děti. Jen dostatečná informovanost může zabránit možným rizikům vegetariánského stravování.

Tyto mediálně přetřásané případy poškozující vegetariánství ukazuji, že je nutné, aby zájmy vegetariánů a veganů důsledně hájily vegetariánské organizace. Česká vegetariánská společnost je schopna tento úkol plnit. Zapojte se také.

Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS