Veganské šéfkuchařce v Praze chutnalo!

Časopis Vegetarián-Vegan
Když jsem si při sledování dokumentu Super Size Me všiml americké veganky Alexandry Jamieson, nedalo mi to a zkusil jsem ji kontaktovat. Nakonec se mi to povedlo a čtenářům našeho časopisu tak můžeme přinést exkluzivní rozhovor.

Jan Šťastný: Jaké byly tvé důvody stát se vegankou? A jak dlouho jí jsi?

Alexandra Jamieson: Původně jsem se začala stravovat vegansky ze zdravotních důvodů - kvůli potravinovým alergiím. Ale čím víc jsem se dozvídala o tom, jak funguje náš výživový systém, tím větší smysl dávalo veganství i z ekologických, environmentálních a politických důvodů. V současné době jsem vegankou už pátý rok.

Provozuješ firmu zajišťující catering a vaření, co tě na tom nejvíce baví?

Vaření je velká zábava - ráda lidem přináším zdravá a chutná jídla. Líbí se mi když vidím jak se tváří, když říkají: „Ty jo, veganský jídlo a chutná tak dobře!“

Jak ses podílela na vzniku dokumentu Super Size Me? A koho vlastně napadlo ho natočit?

Dokument byl Morganův nápad. Inspirovaly ho žaloby v New York City. Dvě dospívající dívky tam žalovaly McDonald´s za své nemoci a obezitu a McDonald´s se obhajoval tím, že jejich jídlo je skutečně „zdravé, výživné a dobré“. Morgan chtěl zjistit, zda je toto prohlášení pravdivé, zabýval se fast-foodem a nejedl nic než jídlo od McDonald´s po celých 30 dní. Žijeme spolu, takže jsem sledovala jeho rychlý zdravotní úpadek, a vytvořila jsem pro něj detoxifikační program na zotavenou po skončení jeho experimentu.

Očekávali jste takový úspěch tohoto filmu? (Super Size Me byl oceněn mnoha cenami a dokonce nominací na Oskara. Dokument není slavný jen v USA, ale i v Evropě a po celém světě.)

Netušili jsme, že film bude tak úspěšný. Když byl oceněn na filmovém festivalu v Sundance, byli jsme nadšeni. Potom jsme dokument prodali distribuční společnosti, o které jsme věděli, že zajistí jeho promítání v kinech, což bylo skvělé. Film se v loňském roce promítal ve více než 50 zemích. Podivuhodné!

A byly i nějaké negativní reakce na tento dokument?

Jen ze strany lobbystických skupin zastupujících fastfoodové společnosti. Naopak veřejnost pravdu přijala - když jí bylo dovoleno ji vidět.

Jak ses cítila během Morganovy třicetidenní fastfoodové "McSebevraždy"?

Převážně jsem měla strach. Bála jsem se, že si trvale poškodí zdraví.

Jak vypadala Morganova detoxifikační strava po skončení experimentu?

Převažovala veganská strava se zaměřením na prosté bio a celozrnné potraviny. Žádný cukr, kofein ani rafinované potraviny, ale mnoho očišťujícího a zdraví prospěšného ovoce a zeleniny.

Myslíš si, že tento dokument může přivést lidi k veganství, nebo vegetariánství?

Ano. Hodně lidí mi mailuje a telefonuje, že je zajímá moje detoxifikační strava a možnost přechodu k vegetariánskému či veganskému způsobu stravování. V červnu mi v USA, Velké Británii a Španělsku vyšla kniha "The Great American Detox". Popisuji v ní detoxifikační program, který jsem vytvořila pro Morgana, a je tam stovka vynikajících jednoduchých veganských receptů.

Je nějaká šance, že by se Morgan stal veganem nebo vegetariánem? Není těch 30 dnů důvodem aby to zkusil?

Ne na sto procent. Ale vzhledem k tomu, že velkou část jeho jídel vařím já, se stejně stravuje většinou vegansky. Má velice rád vegetariánská a veganská jídla.

Jak vidíš budoucnost vegetariánství?

Myslím, že jak se postupně vyčerpávají zdroje na naší planetě, pro mnoho lidí se vegetariánská strava stává nevyhnutelnou nutností. Strava založená na mase je neudržitelná. Během druhé světové války bylo maso v některých oblastech Evropy nedostupné - díky tomu se výrazně snížil výskyt některých chorob. To se mi zdá skutečně fascinující.

Znáš nějaká česká jídla?

Ano, a strašně ráda bych vyzkoušela nějaká další! Před třemi lety jsem byla v Praze a zamilovala jsem si to město, lidi a pivo! Našla jsem přes internet několik skvělých vegetariánských restaurací a moc mi chutnaly veganské varianty některých tradičních českých jídel.


Super Size Me

je vtipný ale i varující dokument o tom jak si zaručeně zkazit zdraví. Autor se podrobil experimentu, při němž se 30 dní stravoval pouze u McDonald's Ve filmu divákovi předkládá své vlastní pocity z průběhu pokusu spolu s vyjádřeními lékařů a odborníků na výživu, kteří vytvořili odbornou záštitu celého pro jektu Ačkoliv se původně většina z nich domnívala že pokus f nebude mít na Morganovo stav větší vliv, po 3 týdnech mu doporučili aby od jeho pokračování upustil pokud si nechce trvale poškodit zdraví. Film se vedle zdravotních rizik fastfoodového stravování, zaměřuje na reklamní strategie těchto společností, jejich bezohledné zaměření se na děti bez zájmu o následky apod Vzbudil rozsáhlou diskusi byl oceněn několika cenami na mezinárodních filmových festivalech a získal i nominaci na Oskara. -dp-


Morgan Spurlock

je americký nezávislý režisér - dokumentarista. Do povědomí veřejnosti vstoupil hlavně díky dokumentu Super Size Me. Jeho natočení bylo zcela v Morganově režii - nejen že z jeho hlavy pochází nápad ale je sám sobě také režisérem, představitelem hlavní role a producentem (projekt realizoval z vlastních peněz). Nejvyšší cenu však nezaplatil v penězích ale na vlastním zdraví -během 30 dnů natáčení přibral více než 12 kilo a další problémy na sebe nenechaly dlouho čekat. Z následků se pod vedením své partnerky Alex vzpamatovával více než půl roku[Akt. známka: 0,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 04. 01. 2007 | 14352 přečtení | Počet komentářů: 224 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS