O výzkumech souvisejících s vegetariánstvím

Novinky EVU
Paul Appleby je zakládající člen Vědecké skupiny IVU a sekretář vegetariánské organizace „Oxfordští vegetariáni“. Pracuje jako Hlavní statistik oddělení Epidemiologie rakoviny Oxfordské university. Rozhovor je převzat ze stránek Mezinárodní vegetariánské unie.

IVU: V mediích se neustále mluví o zdravotních výzkumech. Jaké jsou nejčastější chyby, jichž se media dopouští při interpretaci těchto výzkumů?

Paul Appleby: Media často nevidí širší souvislosti, zapomínají na to, že jedna studie obvykle nestačí. Také se někdy pokoušejí vztáhnout výsledky jedné specifické studie na celou lidskou populaci, a nikoliv jen na společenství, z něhož byla vybrána specifická skupina pro daný výzkum. Dobrým příkladem takto chybně interpretované studie byl výzkum podvyživených dětí v Keni. Při ní bylo těmto dětem do stravy přidáno maso, čímž u nich došlo k lepšímu rozvoji mentálních schopností než u jiných dětí do jejichž stravy bylo přidáno mléko nebo rostlinný olej. Některá media pak tuto studii prezentovala jako důkaz že "rodiče, kteří živí své dítě striktně vegansky, jednají neeticky", ačkoliv tato studie se nijak netýkala dětí živených dobrou a pestrou veganskou stravou.

IVU: Jakých nejčastějších chyb se dopouští běžní lidé, když se snaží použít výsledky takových studií pro zlepšení svého zdraví?

P.A.: Podobně jako media i oni mohou zapomínat na širší souvislosti a vybírají si jen "třešničku na dortu". Tj. takové výsledky, které podporují jejich osobní přesvědčení. A naopak ignorují ty závěry, jež jsou s jejich osobními názory v rozporu. Také mohou zapomínat na to, že každý jsme unikátní, takže se může stát, že výsledky zjištěné u nějaké specifické skupiny lidí se nemusí hodit pro ně osobně. Často se říká - říkají to hlavně představitelé potravinářského průmyslu - že neexistuje nezdravé jídlo, pouze nezdravá strava. Možná to může být pravda, ale tito lidé zapomínají, že nezdravá strava obsahuje příliš mnoho jídel s nízkou výživovou hodnotou. Např. tmavá čokoláda obsahuje určité živiny, díky nimž může být zdraví prospěšná, ale kvůli tomu ještě není "zdravou potravinou" a jako cokoliv jiného by se měla jíst přiměřeně.

IVU: Sami výzkumníci se častou přou o to jak vlastně provádět výzkumy a jak interpretovat výsledky. Jak je to možné? Cožpak se jim všem nedostalo stejného vědeckého vzdělání?

P.A.: Ano, ale nezapomínejte, že i výzkumníci jsou jen lidé. Všichni mají různé předsudky, které mohou zamlžit jejich úsudek a také mají přirozeně sklon přeceňovat své vlastní výzkumy a podceňovat ty ostatní. To neznamená, že jejich závěry jsou špatné, ale prostě to, že jejich názor je jeden z mnoha a dokud není potvrzen dalšími vědci, je lepší nedělat zásadní závěry jen na základě jedné konkrétní studie.

IVU: Existují nějaké výrazy, které jsou problematické? Např. když někdo napíše, že "studie dokázala, že něco…", neměli bychom se mít na pozoru? Jaké výrazy by se měly v takových případech použít?

P.A.: Epidemiologie (vědecká disciplína, studující přenos a léčbu nemocí) není exaktní věda, protože je založena na pravděpodobnosti. Proto epidemiologická studie může přinést nanejvýše "silné důkazy" nebo "dobré důkazy" na podporu nějaké hypotézy.

IVU: Když se někdo probírá zdravotními výzkumy, může se stát, že se bude cítit ohromen tím, jak je složité získat všechny živiny, které jsou podle odborníků potřebné. Např. nedávno jsem četl text o jodu od organizace Vegan Outreach. Tvrdí se v něm, že nestačí jen jíst správná jídla, že také závisí na tom, zda byly rostliny pěstovány v hlíně bohaté na jod. A je to ještě složitější, protože na druhou stranu můžete sníst jodu příliš mnoho.

P.A.: Je příliš snadné rezignovat když se setkáte s výsledky, které si na první pohled odporují, a myslet si, že je vlastně jedno co jíte. Existuje široká shoda názorů ohledně správného složení zdravé stravy(*) a když se tím budete řídit, měla by vám poskytnout většinu živin v přiměřeném množství, bez extrémů. Dobrou zprávou pro vegetariány je, že tato zdravá strava je složena z rostlinných potravin, jen vegani by měli pamatovat na doplňování některých vitamínů a minerálů, které se obtížně získávají z rostlinných zdrojů.
(* Podle zprávy WCRF/AICR - Světového fondu pro výzkum rakoviny / Amerického institutu pro výzkum rakoviny - nazvané "Globální pohled na potraviny, výživu a prevenci rakoviny", každý jedinec by si měl "vybírat především rostlinnou stravu, s pestrým zastoupením různých druhů zeleniny, ovoce a luštěnin, s minimem průmyslově přepracovaných jídel s obsahem škrobů.)

IVU: Tvrdí se, že Einstein prohlásil, že "ne vše, co se dá spočítat, se počítá; ne vše, co se počítá, se dá spočítat." Je možné, že existují nějaké důležité zdravotní faktory, které se nedají snadno změřit ale mohou být významné?

P.A.: Zcela jistě. Např. nepochybně důležitým faktorem je způsob uvažování každého jednotlivce, protože zásadně ovlivňuje jeho zdraví a přitom se velice obtížně měří. Epidemiologové nesmějí zapomínat na takové vlivy ve svých studiích. Takovým faktorem mohou být i oni sami - např. by měli přemýšlet, zda je zkoumaná skupina dostatečně velká a náhodná, zda ji nevybrali podle svého záměru.

IVU: Vegetariánů se ale týkají i jiné výzkumy, nejenom zdravotní. Např. výzkumy inteligence, emocí a osobnostních rysů zvířat. Co byste radil pro pochopení takových výzkumů?

P.A.: Řiďte se stejnými kritérii, která používáte pro posouzení hodnoty zdravotních výzkumů. Např. byste se měli ptát sami sebe, zda je možno daný výzkum interpretovat všeobecně. Pokud ne, pak jaká má omezení, zda u výzkumníků nemohlo dojít ke konfliktu zájmů, který by ovlivnil nezávislost jejich závěrů a zda jejich výzkumy souhlasí s předchozími studiemi. Zdravá míra skepse ještě nikomu neublížila!


Poznámka: Vědecká skupina IVU, kterou Paul pomáhal zakládat, by ráda získala nové kvalifikované spolupracovníky. Vítáni by byli především profesionální vědci, odborníci na výživy, lékaři atd. a také editoři publikací z členských organizací IVU. Více informací najdete na webu IVU.

[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 20. 04. 2007 | 14908 přečtení | Počet komentářů: 303 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS