Nová kniha o vegetariánství a ochraně zvířat

Vegetariánství v ČR

ZVÍŘATA JSOU NAŠI BLIŽNÍ, výbor z děl světových humanistů a křesťanských myslitelů sestavil JAN ČEJKA

 O tom, jak naše stravování, konkrétně konzumace masa ovlivňuje naši ekologickou stopu a životní prostředí, dnes již ví většina z nás.

Nová kniha Jana Čejky s názvem Zvířata, naši bližní, nás jiným, nevšedním pohledem seznámí s realitou utrpení zvířat, určených ke konzumaci.

Nová kniha Zvířata jsou naši bližní.  Jan Čejka, který uspořádal tento zajímavý soubor, celá léta podporuje a spolupracuje s řadou organizací pro ochranu zvířat u nás i v zahraničí. Sám žije ve Spojených státech, kam po roce 1968 odešel a kde se věnoval výzkumu dětských nemocí.

Kapitoly knihy jsou pečlivě vybrány z nejzajímavějších děl významných humanistů, filozofů a křesťanských myslitelů, kteří se otázkou ochrany a postavení mimolidských tvorů ve společnosti zabývali. Najdete zde pasáže takových velikánů, jako je pacifista a teolog Přemysl Pitter, nebo doktor Ctibor Bezděk, spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj, spisovatelka Luise Rinser, profesor etiky Peter Singer, reverend Andrew Linzey nebo např. genetik a teolog Charles Birch a další.

Hlavním nitkou spojující všechny kapitoly je vztah církve a náboženství ke zvířatům, což je ojedinělý pohled na tuto dnes velmi probíranou tématiku. O to zajímavější jsou vybrané texty, neboť jsou psány přímo teology či věřícími, nebo také těmi, kteří mimo jiné prošli utrpením války. Jejich pohled na věc, dnes málo diskutovanou a zmiňovanou, tedy postoj církve k utrpení jiných tvorů, nám bude jistě velkou inspirací a donutí k zamyšlení každého z nás. Kniha, která vyplnila velkou mezeru na trhu s informacemi o ochraně zvířat, je obrovskou výzvou pro každého čtenáře, který pochopí, že mučení zvířat a ničení přírody nevede nikam jinam, než k zániku nás všech. Že cesta soucitu a empatie se vším živým, je ta pravá, pro opravdového dnešního „humánního“ člověka.

 

Pro mne tím nejzákladnějším je otázka, zda jsem opravdu člověkem, nebo pouhým spotřebitelem. Zda naslouchám svému svědomí, nebo každé své žádosti. Zda stojím na straně mocných a zajištěných, nebo na straně slabých, postižených a zapomenutých. Zda jsem odpovědný bohu peněz, nebo Bohu milosrdenství.“ Toto napsal Matthew Scully v jedné z kapitol této knížky a zároveň tím vystihl i její obsah. Šlo by též říci, že respekt ke všem stvořením, lidským i mimolidským, péče o jejich dobro, ochrana před krutostí a soucit s jejich utrpením je to, co člověka vskutku činí člověkem.


[Akt. známka: 0,07 / Počet hlasů: 14] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 02. 05. 2011 | 13481 přečtení | Počet komentářů: 6671 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS