Jeden z nejčastějších dotazů, na který musíme odpovídat je to, zda vegetariáni -nebo dokonce vegani - nejsou příliš zesláblí k jakékoli fyzicky činnosti.
Zda vůbec můžeme tvrdě pracovat, sportovat nebo dokonce souložit. V obecném povědomí je vegetarián vyhublý pojídač salátů a vegan je úplná rarita, kterou nikdo neviděl a nebo naopak dotyčný "zná mnoho lidí co jim ve-getariánství nebo veganství zničilo zdraví".
A přitom od vzniku novodobého sportování hrají vegetariáni vedoucí roli ve sportu. Pochopitelně mám na mysli novodobou olympijskou tradici a nikoli "sporty" typu lov, rybolov, dostihy či býčí zápasy, u kterých každému musí být jasné, že toto nejsou sporty ale krutá zábava pro lidi necitlivé ke zvířatům.
Vegetariáni se sportu věnovali od jeho znovuzrození v 19. století. Například již v 1888 vznikl v Británii Vegetarian Cycling and Athletic Club, první vegetariánský sportovní klub na světě. Jeho členové vítězili na mnoha závodech v Evropě a vytvářeli první sportovní rekordy.
Vegetariáni tehdy excelovali nejen v cyklistice, vytrvalostních závodech a atletice, bratři Baconovi z Velké Británie vynikali v zápase a v boxu. Jeden z důvodů, proč vegetariáni vítězili bylo mnohem větší povědomí o zdravé výživě mezi nimi než mezi ostatními sportovci.
U nás představoval spojení sportu a vege-tariánství Miroslav Tyrš, zakladatel Sokola. Jak později vzpomínala jeho manželka, mezi svými "pivamilnými" kolegy ze Sokola ovšem s vegetariánstvím a hlavně abstinencí poněkud narazil. Škoda, Tyršovi samotnému prý vegetariánství svědčilo náramně.
Na začátku 20. století vynikal v Evropě z českých sportovců Emerich Rath. Byl velice všestranný, vítězil jak ve vytrvalostních sportech jako byly tehdy oblíbené pochody se zátěží a dlouhé běhy (zatímco jiní závodníci se během nich osvěžovali brandy a hovězím, Rath jedl sušené ovoce a popíjel vinný mošt, aby pak své soupeře viděl kolabující v příkopech u silnice), vynikal i ve vodních a lyžařských sportech i v boxu. V roce 1912 se stal dokonce mistrem Německa v boxu. Reprezentoval nás i dvakrát na Olympijských hrách, v roce 1908 a 1912.
I později byl velmi slavný a po každém vítězném závodě neopomněl zmínit, že je vegetarián. Článek o jeho úspěších naleznete na našem webu www.vegspol.cz nebo i v časopise Mezinárodní vegetariánské unie 1/2005. Za to, že byl zapomenut "vděčíme" minulému režimu a jeho snaze vyzdvihovat pouze pozdější sportovce placené komunistickou stranou a armádou.
Ve stejné době kdy na počátku minulého století Rath vítězil v Evropě, australská plavkyně Annette Kellerman lámala rekordy v plavání na druhém konci světa. A dařilo se jí i zlomit hloupé předsudky přikazující ženám koupat se v nepraktických šatech a kalhotách, i když v roce 1907 byla v Bostonu zatčena za veřejné pohoršení - plavání v "nemravném" jednodílném přiléhavém plaveckém oděvu.
Pokud se vrátíme k Olympiádě, málokdo by neznal jméno Paavo Nurmi. Tento finský vegetarián získal v letech 1920 - 1928 celkem 9 zlatých olympijských medailí a nespočet dalších cen.
Na olympijských hrách v Melbourne v r. 1956 a v Římě v roce 1960 způsobil velký poprask plavec Murray Rose. Byl totiž vegetariánem od narození (a vegetariánem byl již i jeho dědeček) a byl jedním z nejmladších olympijských vítězů. Během své skvělé kariéry zdolal 15 světových rekordů.
9 zlatých olympijských medailí získal v běhu Carl Lewis, který byl dokonce vegan.
Významných výsledků dosáhl i běžec Edwin Moses, který se i zasadil o důkladné antidopingové testy a propagoval čistý sport bez dopingu. Tenistka Martina Navrátilová byla během své kariéry vegetariánka a další známá tenistka Billy-Jean King rovněž.
Britský cyklista Sean Yates vítězil v 80. letech minulého století v Tour de France i ve španělské Vueltě. Z českých vegetariánských sportovců dnes vyniká v cyklistice Jan Kunta, který dokázal zvítězit v mnoha závodech a dokazuje, že vegetariánská strava je pro sportovce vhodnou pohonnou hmotou. Na minulé zimní olympiádě závodil i kanadský vegan, rychlobruslař Jonathan Guilmette.
A nesmíme zapomenout ani na siláky mezi vegetariány. Kromě těch, které zmiňujeme na jiných místech časopisu, patří mezi významné sportovce například Peter Hussing, německý šampion v boxu, kulturisté s tituly Mr. Universe a Mr. World jako byli Bill Pearl nebo Andreas Cahling.
Extrémní vytrvalostní sporty, jako je triathlon, Ironman nebo ultramaraton jsou také doménou vegetariánů a veganů, ať už je to Dave Scott, Ruth Heidrich nebo český mistr Jaroslav Kocourek. V těchto extrémních sportech se i většina ostatních sportovců stravuje více či méně vegetariánsky a vegansky.
A pak že vegetariáni nejsou schopni pořádných výkonů.
Jan Šťastný
| Autor: administrator |
Vydáno dne 10. 01. 2007 | 24266 přečtení |
Počet komentářů: 3413 |
Přidat komentář |