Nová studie prezentovaná na vědecké konferenci Americké diabetologické asociace ve Washingtonu D.C. ukázala, že lidé s diabetem II. typu se signifikantně zlepšují na nízkotučné rostlinné stravě.
V kontrolovaném výzkumu, vedeném výzkumníky z PCRM, Univerzity George Washingtona a Torontské Univerzity, bylo 99 účastníků náhodně rozděleno do skupin stravujících se jednak nízkotučnou veganskou stravou, jednak standardní dietou doporučovanou Americkou diabetologickou asociací. Dietní doporučení Americké diabetologické asociace povoluje všechny druhy potravin, ale v omezeném množství. Mnozí účastníci výzkumu díky zlepšování svého stavu během výzkumu mohli omezit užívání léčiv. Mezi účastníky, jejichž medikace se nezměnila, zlepšila veganská strava hladinu glykovaného hemoglobinu v krvi, což je hlavní indikátor dlouhodobé kontroly diabetu. Hladina glykovaného hemoglobinu se snížila výrazněji, než při užívání antiadiabetických léčiv. V porovnání s dietou Americké diabetologické asociace snížila veganská strava hladinu glykovaného hemoglobinu 3x výrazněji Dalšími pozitivy veganské skupiny byla výraznější redukce LDL (špatného) cholesterolu a větší redukce hmotnosti. Ve skupině pacientů s nezměněnou medikací se průměrná tělesná hmotnost snížila o 14,3 liber ve veganské skupině a 6.8 liber ve skupině která se stravovala podle doporučení Americké diabetologické asociace.
Barnard ND, Cohen J, Jenkins D, Turner-McGrievy. Efect of a plant-based diet on glycemic control and cardiovascular risc factors in individuals with type 2 diabetes: a randomized clinical trial. Presented at: Američan Diabetes Association 66th Scientific Session. June 9, 2006. Washington DC.
Z Good Medicine, Summer 2006, Vol. XV, No. 3, str.5. Vydává PCRM - Physicians Committee for Responsible Medicine.
Přeložil MUDr. Zbyněk Luňáček.