Barvivo E120 (karmín, košelina) nevhodné pro vegetariány

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Časopis Vegetarián-Vegan, Vydáno dne: 09. 12. 2005

Sledujeme pravidelně produkty na trhu a informujeme vegetariány a vegany o produktech obsahujících přísady živočišného původu.

Karmín poprvé

V loňském roce několik společnost začalo své produkty označovat i logem „vhodné pro vegetariány". Nejde o oficiální logo Vegetarián Society, a proto jsme se na ně více zaměřili. Například Tesco. Na malinové marmeládě byl zelený symbol „vhodné pro vegetariány". Jaké bylo naše překvapení, když jsme v údajích o složení objevili barvivo E120!

Společnost Tesco na dotaz ohledně značení produktů symbolem „vhodné pro vegetariány" nereagovala, ale tato marmeláda dnes zřejmě již není v prodeji. Důvěryhodnost této společnosti pro vegetariány zřejmě velice poklesla. Smutné na tom je, že v Británii bylo Tesco např. sponzorem Vegetariánského týdne britské Vegetarián Society. Pokud by společnost výrobky s chybným značením nabízela ve Velké Británii, měla by značné problémy. Čtěte pečlivě i složení výrobků označených jako „vhodné pro vegetariány"!

Pro vegetariány a vegany je karmín (E120) nepřijatelné barvivo a je zakázáno jej používat při přípravě produktů pro vegetariány a vegany. Karmín je také zakázán náboženskými předpisy židů i muslimů. Karmín je používán k barvení marmelád, sladkostí, instantních potravin, a jeho použití je opravdu široké. Čtěte proto pečlivě údaje o složení! Karmín obsahuje také kosmetika (např. některé rtěnky), a to včetně oblíbené přírodní kosmetiky! Napište nám, pokud karmín objevíte i v dalších výrobcích, abychom na ně mohli upozornit.

Karmín podruhé

Společnost Pragosoja vyrábí sojový granulát s příchutí šunky Bona Vita. Neoznačuje jej sice jako vhodný pro vegetariány, ale vegetariány zajímalo, z čeho tato příchuť je a zda není živočišného původu. Pragosoja proto na svém webu uvádí: „My pro své výrobky ze sóji, tedy i sójový granulát s příchutí šunky používáme aromata přírodní a přírodně identická výhradně rostlinného původu. Jejich rostlinný původ nám garantuje jejich výrobce. ... Žádné aroma používané v našich sójových výrobcích není živočišného původu." To je velice odpovědný přístup výrobce, ovšem podle údajů o složení obsahuje tento druh granulátu i „přírodní barvivo karmín". Poslali jsme dotaz výrobci a tento údaj nám byl potvrzen. Je to tedy značný paradox. Sojový granulát s příchutí šunky má sice garantovány neživočišné příchutě, ale je barven hmyzem. Pro vegetariány tedy opět nepřijatelný výrobek. Sice není značený jako vhodný pro vegetariány, ale odpovědi na charakter příchutě mohou spotřebitele zmást. Na náš dotaz, zda nebudou používat jiné barvivo nám bylo sděleno, že: „v minulosti zkoušeli celou škálu barviv včetně karotenu, červené řepy apod. Bohužel tato barviva jsou tepelně nestabilní a při výrobě šunky se rozkládají. Výsledek je neuspokojivý. Dobré výsledky dávají barviva syntetická, ale ta odmítá naše firma ve výrobě používat. Mrzí mě, že Vám nemohu poskytnout příznivější odpověď. Vládán Kršňák, Pragosoja." Pragosoja karmínem barví i jeden druh mušli. Je to škoda, vegetariánů je v ČR několik set tisíc a nejen vegetariáni nechtějí jíst hmyz. Je také škoda, že si výrobce dá práci se zajištěním neživočišných aromát, ale k obarvení používá živočišné barvivo. V minulosti si společnost Pragosoja poněkud pošramotila pověst, když organizace Greenpeace prokázala, že některé výrobky obsahují geneticky modifikované suroviny. Dnes již Pragosoja garantuje že její výrobky neobsahují GMO suroviny. Bude se snažit vyrábět i potraviny skutečně vhodné pro vegetariány?

Jiné společnosti mají odlišný přístup již dnes, Sojaprodukt pro svůj sojový granulát používá k obarvení fermento-vanou rýži, Eurobi barví své Robi maso rovněž neživočišným barvivem. Vida, jde to!

To je pozitivní trend a vegetariáni by měli tyto výrobce upřednostňovat. Na základě sledování produktů na trhu zpracováváme příručku pro vegetariány a vegany, která se věnuje živočišným složkám potravin a kosmetiky a dalších produktů. Tyto neve-getariánské látky jsou často v produktech, kde byste to nečekali. Uvítali bychom, kdybyste měli zájem podílet se na přípravě této brožury. Informace o potravinách, které se zdají být vhodné pro vegetariány, ale obsahují některou z živočišných složek, nebo i jiné související informace a dotazy nám zašlete na naší adresu nebo email.

informace o chystané publikaci naleznete budou také na našich inter-netových stránkách.


Co je „přírodní" barvivo E120 alias karmín nebo košenila?

E120, kyselina karmínová, košenila, karmín.

Karmíny a kyselina karmínová se získávají z vodných, vodná alkoholických nebo alkoholických extraktů z košenily, která sestává ze sušených těl samiček hmyzu Dactylopius coccus Costa.

Tolik vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 54/2002 Sb., ze dne 29. ledna 2002, kterou se stanoví zdravotní požadavky na identitu a čistotu přídatných látek.

Jediný typ barviva E120, karmínu, který lze legálně používat je tedy z hmyzu.

Jaká je praxe získávání tohoto barviva?

Samičky červce nopálového musí být oplodněny, pak mají nejvíce barviva a v pravý čas je nutné je zabít. To se dělái horkou vodou, párou, octovými parami, či v peci. Uvádí se, že na jeden kilogram je potřeba usmrtit až 140 tisíc jedinců tohoto hmyzu. Karmín byl tradičním barvivem v Jižní Americe, postupně jeho produkce klesala až téměř vymizela, koncem 20.století ale potřeboval potravinářský a kosmetický průmysl „přírodní barvivo" a produkce karmínu se obnovila, nově i např. na Kanárských ostrovech.