Japonský radní požaduje zákaz konzumace masa delfínů

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Novinky IVU, Vydáno dne: 07. 09. 2007

Představitel japonského města Taiji, nechvalně proslulého v celém světě brutálním lovem delfínů, začal požadovat zákaz konzumace masa delfínů ve školních jídelnách. Důvodem je extrémní obsah rtuti v mase.

Město Taiji na západě prefektury Wakayama negativně proslulo ve světě svou již 400 let starou tradicí brutálního lovu delfínů a velryb – zvířata jsou zaháněna do mělkých zátok a zde jsou ubodána k smrti.

Nyní ale začal radní Junichiro Yamashita prosazovat zákaz těchto jatek – důvodem je, že maso je silně kontaminováno rtutí. Podle testů, které nechal provést, obsahuje maso delfínů prodávané v supermarketech 10x více rtuti, než kolik dovolují normy.

Yamashita k tomu řekl – „Netušil jsem, že je znečištění tak veliké. Kontaminované maso delfínů se přitom používá ve školních jídelnách i v domácnostech.“

Japonsko je jednou z mála zemí, kde se delfíni loví a Japonci se nad tím příliš nezamýšlí, podobně jako nad lovem velryb, které jsou japonskými velrybáři stále loveny navzdory mezinárodnímu zákazu.

Během lovů není možné navštívit město Taiji – francouzské ekologické organizaci Jeden hlas se přesto podařilo v r. 2004 pořídit záběry delfínů zoufale se snažících uniknout z mělčin, zmítajících se ve vodě rudé od krve.

Yamashita se pustil do zápasu s velkou a bohatou firmou, která distribuuje maso delfínů po celém Japonsku – „ne každý tuto firmu podporuje, ale lidé se bojí vyjádřit svůj názor.“

Navíc, ve městě Taiji, které má pouze 3500 obyvatel, zaměstnává lov delfínů a velryb nejvíce lidí. Není se tedy co divit, že Yamashitova snaha naráží na odpor obyvatel – „doporučoval jsem vedení města, aby si nechali provést vlastní rozbory masa delfínů, ale oni to odmítají a zlehčují.“

zdroj: http://www.sowetan.co.za/