Odmítají argumenty, že jejich „nízko uhlovodanová“ dieta, založená na vysoké konzumaci masa a naopak odmítání potravin s obsahem sacharidů, přispívá ke zhoršování klimatu.
Dokonce začali svou stravu nazývat „low-carb diet“, což je zkratka od „low carbohydrate diet“ (nízko uhlovodanová), ale neinformovaní si to mohou také vyložit jako „low-carbon diet“ (nízko uhlíková). Zřejmě to nebude náhoda – patrně se snaží, aby jejich strava vypadala ekologičtěji.
Pro nás v ČR to může na první pohled vypadat jako nezajímavé téma. Jiná je ale situace v USA, kde se Atkinsova dieta dočkala největší slávy a má stále dost stoupenců i mezi celebritami.
Právě do nich se pustily americké organizace Peta (Lidé pro etické zacházení se zvířaty) a PCRM (Lékařský výbor pro zodpovědnou medicínu), propagující vegetariánství a veganství. Upozorňují na fakt, že Atkinsova dieta je kvůli enormní konzumaci masa nejen škodlivá pro lidské zdraví. Ale zhledem k extrémní „uhlíkové stopě“ masa zároveň velmi škodí i životnímu prostředí - silně přispívá ke zhoršování globálního oteplování.
Každý, kdo se rozhodne zhubnout pomocí této diety, se tím stává zodpovědným za mnohem větší množství emisí skleníkových plynů, než kolik se jich skrývá za „běžnou“ stravou.
Vyznavači Atkinsovy diety si to pochopitelně nechtějí nechat líbit a tak se na stránkách jejich blogů objevují emočně laděné texty na téma nízké inteligence vegetariánů, kteří se snaží zdiskreditovat „velkého dr. Atkinse“...