101 důvodů, proč být vegetariánem

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Důvody pro vegetariánství, Vydáno dne: 26. 07. 2005

Je mnoho důvodů proč být vegetariánem. Přečtěte si některé z nich...

Tento materiál vznikl v USA, je tedy určen především pro občany USA a proto obsahuje mnoho reálií typických pro tuto zemi. Neuvádíme zde všechny body, pouze některé, číslování je zachováno podle originálu.

1. Do masného průmyslu proudí mnoho dotací, ale největší část těchto dotací vyplývá ze skutečnosti, že Animal Welfare Act (Zákon na ochranu zvířat) se nevztahuje na zvířata určená k jídlu. Výsledek toho je, že co dříve mohlo být při nejlepší vůli nazýváno živočišným hospodářstvím, není dnes nic jiného než výrobní závod. Prakticky žádný zákon hospodářská zvířata nechrání, krutost a zneužívání je povoleno zákonem. Kdyby zákon donutil farmáře dávat zvířatům prostorné a čisté prostředí, čistý vzduch a slunce - pokud by nebylo legální pouhopouhé podávání medikamentů zvířatům, které by jinak zemřeli kvůli podmínkám, ve kterých žijí - levné a rychlé občerstvení (fast food) by nikdy neexistovalo. Nízké ceny v podstatě udržují vysokou poptávku a umožňují rozvoj masnému průmyslu. Prakticky všechny zvířata - v současnosti přes 8 miliard zvířat utracených pro obživu v USA každým rokem - jsou produktem rychle běžícího výrobního systému, který obsahuje nebezpečné, bezprecedentní a nesnesitelné způsoby efektivity výroby. Za poslední generaci vyrostlo farmaření v USA do monstrózní velkovýroby, jehož rozsah lze jen stěží pochopit nebo dokonce mu věřit.

6. Lékařský výbor pro zodpovědnou medicínu, skupina asi 4500 lékařů, publikovala v roce 1995, že roční náklady na léčbu, které přímo souvisí s národním masitě-zaměřeným stravováním, se pohybují mezi 23,6 - 61,4 miliard USD, což je plně srovnatelné s náklady spojené s kouřením.

7. Pro svědomí může být snadné jíst maso z bytosti, která je hloupá, špinavá či tupá. Pro někoho však může být překvapující, že prasata jsou vysoce inteligentní. Zeptejte se profesora Stanley Curtise z Pensylvania State University, USA. Učil několik prasat vztahům mezi příčinou a následkem, aby byla schopna hrát video hry. Curtis, společně s jeho kolegy, shledal prasata pozornými, tvořivými a novátorskými, rovnocennými s inteligencí šimpanzů.

9. V USA dostávají zvířata na farmách 30x častěji antibiotika než lidé - ne však kvůli léčení nemoci, ale kvůli rychlejšímu růstu při snížené spotřebě krmiva. Ačkoliv je to dokonale legální, tato praxe ve skutečnosti způsobuje rezistenci bakterií na antibiotika. Některé z těchto bakterií mohou člověku způsobit nemoc, kterou pak lékaři léčí jen s obtížemi. Tato praxe se sčítá s všeobecnou celosvětovou krizí rezistencí na léky. Každý rok 60 000 Američanů zemře, protože jejich medikamenty jsou neúčinné v boji s bakteriálními kmeny.

13. Strava založená na rostlinných potravinách chrání před nemocemi především aktivně - díky komplexním polysacharidům, antioxydanty, vitaminy, minerály i vlákninou; tedy z podstaty: čím více rostlinné stravy sníte, tím méně prostoru máte pro živočišnou stravu, která zanáší cévy cholesterolem, zatěžuje ledviny přebytkem proteinů a spaluje srdce saturovaným tukem. Americká dietetická organizace ADA potvrzuje souvislost mezi vegetariánskou stravou a sníženým rizikem aterosklerózy, vysokého krevního tlaku, diabetu, obezity a určitých druhů rakoviny.

16. "Tovární" slepice jsou nuceny žít v bateriových klecích v řadách, čtyři nad sebou, po tisících. Každá je uvězněna v prostoru kolem 48 palců čtverečních ( cca 310 cm čtverečních, což odpovídá zhruba polovině listu A4). Po měsících vězení mají krky plné puchýřů, křídla holá, hřebínek krvavý, pařáty rozdrásané. Výpary z hnoje a hnijících klecí nutí lidi zaměstnané v drůbežářském průmyslu nosit plynovou masku. Když slepice dorostou jak je zvykem nazývat do "spotřební" velikosti, výrobci je převážejí často na velkou dálku na porážku, kde jsou posláni buď do plynu nebo je doslova rozemelou zaživa na krmivo pro jiná zvířata.

19. Polovina z každé poražené krávy a třetina z každého poraženého prasete se použije buď jako vedlejší produkt nebo se vyhodí. K tomu navíc zemře v USA ještě před porážkou 920 mil. zvířat. Co má tento průmysl dělat s takovým počtem úmrtí a prolitou krví? Nazývají to recyklace. Pysky se exportují do Mexika na plnění Taco (???). Rohovina se zpracuje na želatinu; další části se používají do všeho od léků po afrodisiaka. Nezapomínejme ani na kosmetiku. Zbytek se rozemele, vyrobí se prášek a přidává se do dalších výrobků. Něco se usuší na prášek a přidává se do potravy pro zvířata. V Americe je téměř nemožné být veganem - člověkem, který se stravuje bez živočišných produktů.

23. Kastrovaní býci se mnohem lépe ovládají než ti nekastrovaní. Jejich maso má větší tržní hodnotu. Existují 3 kastrační metody. Ve 2 z nich se prostě přeruší přívod krve, takže varlata se buďto zatáhnou zpět nebo jednoduše po několika týdnech odpadnou. Třetí metoda spočívá v tom, že se nařízne šourek, takže se varlata mohou vyndat. Anestézie se dává v těchto případech zřídka a někdy jsou operace zfušované. Jeden expert na dobytek doporučuje "rádoby" kastrátorům: "Špatná kastrace snižuje zisk."